دوشنبه, 07 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

همه چیز درباره همسران طلاب

چه کسی زن طلبه میشود؟ طلبه از چه طریقی همسر خود را پیدا میکند؟ همسران طلاب چه ویزگیهایی دارند؟ زندگی با طلبه چه مشکلات و محدودیت هایی دارد؟ سوالاتی که شنیدن پاسخ آن در روز زن شاید خالی از لطف نیست.

 

چه کسی زن طلبه میشود؟

 

بدون مقدمه نامه دخترخانمی را که مدتی پیش برایم ارسال کرده بود عینا از نظر میگذرانم:

 

به نام خدای مهدی (عج )

سلام علیکم برادر تاران طاعات شما قبول. {اللهم صل علی محمد وآل محمد}

نامه های حوزوی رو خواندم، عالی بود از عالی یه چیزی فراتر....

یادم رفت خودم رو معرفی کنم بنده دختری هستم دانشجوی............. ، مطالبی که شما درج کرده بودید (به مایی که عشق قم رو در دل داریم) غنیمتی گرانبهاست.

 

در مورد یه مسئله میخواستم اگه امکان داره راهنماییم کنید، فقط یه نکته رو بگم اینکه چیزهایی که مطرح می کنم شاید بعضا یه خرده با صمیمیت بیشتری همراه باشه و ادب حکم میکنه پیشاپیش معذرت خواهی کنم...

 

بنده به روحانیت و لباسشون به معنای واقعی کلمه عشق میورزم. شما میدونید چرا در بالا صلوات نوشتم؟ آخه من هرزمان طلبه ای رو ببینم صلوات میفرستم وبرای طلاب سادات دوتا (تف به ریا) اینو گفتم جهت بیان ادعایی که دارم...بگذریم. یه چیزی میگم اما نخندید از اول ماه مبارک دعام این شده که انشاالله با یه طلبه سید ازدواج کنم و خداوند متعال اسبابش رو فراهم کنه. اما چیزی که برام سواله اینه که معمولا طلاب از همسر چه انتظاراتی دارند؟ به هر حال شما سالها تو جمع اونا بودید، معمولا دغدغه شون تو زندگی مشترک چه چیزهایی میتونه باشه؟ جسارت نمیکنم اما اگه طرف مقابل شون از آرزوهاش یا بهتر بگم از معیارهای تشکیل زندگی بر اساس فرهنگ مهدوی باشه،  همت کنند تا فرزندانی رو تربیت کنند که از یاوران امام زمان باشند، در عین حال با قبول همه سختی هایی که زندگی یه طلبه داره، آیا آقایون طلبه به سخره نمیگیرند؟ خدا میدونه قصد توهین یا اینکه بخوام سجاده آب بکشم ندارم فقط صرف آشنایی با روحیات طلبه است.

 

میشه خواهش کنم برادرانه منو راهنمایی کنید، به خاطر امام زمان........ میدونم وقت تون رو هم گرفتم. هر زمان به حرم مطهر مشرف شدید نائب الزیاره ما هم باشید و افطارها وسحرها هم التماس دعای خیر..

 

مهدی جان گفته بودم چو بیایی مقدمت را گل فشانم گل چه قابل مهربانم چشمهایم فرش راهت...

 

این نامه اگر چه ممکن است کمی آمیخته به احساسات باشد اما باید گفت برخی از همسران طلاب چنین نگاهی به طلبه دارند و دوست دارند زندگی خوب را با طلبه تشکیل دهند، البته ممکن است بعدها کمی نگاهشان واقعی تر شود اما در مجموع میتوانند زندگی هماهنگی را داشته باشند چه آنکه اینگونه دختران با اطلاع از امتیازات و محدودیت های آن،  زندگی طلبگی را انتخاب میکنند. باید توجه داشت که تعداد دخترانی که تمایل به زندگی با طلبه را  دارند کم نیست، اینگونه همسر بعد از ازدواج نیز به ارزشهای طلبگی اهمیت زیادی قائل است و حتی بکرات شنیده شده است که برخی از همسران طلاب اجازه نمیدهند همسرشان یک روز از درسشان غایب شوند.

 

باید توجه داشت که همه همسران طلاب اینگونه نیستند بعضی از آنان ممکن است با عالم طلبگی آشنایی نداشته باشد اما خودِ فرد را میشناسد و تمایل دارد با او ازدواج کند و کم کم با عالم طلبگی آشنا میشود و بمرور با زندگی طلبگی اخت میگیرد. البته ممکن است برخی از دختران نیز بعد از ازدواج چندان هماهنگی با زندگی طلبگی نداشته باشند و دیده میشود که همسر خود را از ارزشهای طلبگی دور میکنند.

 

طلبه از چه طریقی همسر خود را پیدا میکند؟ ممکن است مادر یا خواهر طلبه دختری را برایش معرفی کند، ممکن است این دختر، دختر همسایه یا از دختران فامیل باشد یا آنکه ممکن است دوست و همکلاسی خواهر باشد و خواهر مخ برادر را بزند تا دوستی پایداری با زن داداش داشته باشند. برخی از طلبه ها به دوستان متاهل خود میسپارند تا اگر مورد مناسبی بود برایشان معرفی کنند، برخی از طلبه ها نیز تمایل دارند که با یک طلبه دختر ازدواج کنند از این رو با واسطه ای به حوزه خواهران رجوع میکنند، و البته ممکن است خود طلبه بجهتی دختری را بشناسد و از مادرش بخواهد زمینه های ازدواج را فراهم کند، اما در معرفی دختر به طلبه همه میدانند که باید دختری را معرفی کنند که با ارزشهای و هنجارهای طلبگی نزدیک باشد تا این ازدواج شکل بگیرد.

 

همسران طلاب چه ویزگیهایی دارند؟ همسران طلاب از طبقه های مختلف اجتماعی هستند برخی از آنها پرورش یافته در خانواده های متوسط، برخی خانواده های ضعیف و برخی دیگر از خانواده های متمول هستند و همه اینها را میتوان در بین همسران طلاب یافت، از جهت تحصیلی برخلاف گذشته بسیاری از طلبه ها خواستار ادامه تحصیل همسر خود هستند از این رو میتوان از سطوح دیپلم تا دکتری را در بین آنان یافت البته کم نیستند همسرانی که در حوزه های علمیه خواهران تحصیل میکنند، برخی از آنان نیز شاغل هستند و طلبه با کار کردن همسر کنار آمده است، باید توجه داشت  که نوع همسران طلاب افرادی متدین هستند و به مذهب علاقه ویژه ای دارند، انتظارات آنها از منظر مالی کمتر است، اکثر همسران طلاب پذیرفته اند که ممکن است سالهایی را از منظر مالی دچار مشکلاتی باشند و باید ساده زیستی پیشه کنند. اکثر آنها برای پیشبرد زندگی طلبگی زحماتی را متحمل میشوند.

 

زندگی با طلبه چه مشکلات و محدودیت هایی دارد؟ اول بهتر است از امتیازات زندگی با طلبه نکاتی گفته شود، طلبه ها به زندگی و خانواده اهمیت ویزه ای قائل هستند و سعی میکنند برای همسر و فرزندان وقت بگذارند حتی اکثر طلبه ها در کارهای خانه به همسر خود کمک میکنند و با توجه به حجره نشینی طولانی طلاب، آشپزی برخی از آنان از همسرانشان بهتر است، شاید بزرگترین امتیاز برای یک فرد مذهبی این باشد که زندگیشان در راستای دین حرکت کند و همسر این حس را همواره احساس میکند و تصور اینکه در زندگی اهداف بزرگی را دنبال میکنند میتواند مشکلات کوچک را از ذهن پاک کند.

 

مشکلات: مسائل و مشکلات مالی همواره ممکن است خانواده طلبه را مورد آزار و اذیت قرار دهد خصوصا در سالهای اول ازدواج، اینکه خانواده های دیگر وضعیتی فراتر داشته و زندگی مرفهی را داشته باشند کمی سخت خواهد بود که البته همسران طلاب با آگاهی از این وضعیت با طلبه ازدواج میکنند و ممکن است هرگز از مشکلات مالی شکلایت نکنند البته ممکن است از منظر مالی طلبه بعدها وضعیت بهتری پیدا کند.نوع نگاه مردم به طلبه ها نیز میتواند مشکلاتی را ایجاد کند تصور کنید طلبه ای را که با خانواده خود در خیابان قدم میزند ناگهان از داخل ماشینی که بسرعت از خیابان میگذرد توهینی نثار طلبه میشود، تحمل چنین وضعیتی ممکن است کمی مشکل باشد البته محبت های فراوانی نیز وجود دارد که جبران کنند خواهد بود.

 

مهاجرت به قم و دوری از خانواده و خویشاوندان از مشکلات دیگر است طلبه باید برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت کند و برای همسر سخت خواهد بود دور از مادر و خواهرانش باشد که همه روزه باهم حرف میزدند. تبلیغ رفتن طلبه نیز بحث دیگری است ممکن است طلبه چندین روز به روستای دور افتاده ای برود و همسر و فرزندان تنها بمانند، برخی از مشکلات دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشد نظیر اینکه همسر طلبه نمیتواند هر لباسی را بپوشد، یا برای تفریح جاهای عمومی برود، البته طلبه ها در قم در این زمینه مشکلی ندارند.

نظرات   

 
+4 #49 بنده خدا&&& میگه 1394-06-20 15:17
عباس آقا به جای اینکه همش برید خواستگاری و بهتون دختر ندن یه دختر واقعا خوب پیدا کنید که اعتقاداتش بهتون بخوره اگه اینطوری باشه حتما جواب مثبت میشنوید.هر دختری که چادری و با حجاب بود که حتما قرار نیست آدم خوبی باشه.یه سری دخترا چادریای چادر نما هستن
نقل قول
 
 
+3 #48 کربلا میگه 1394-05-01 16:42
بسم الله الرحمن الرحیم
خوش به حال طلبه ها ولی نه همشون
اون طلبه هایی که دقدقشون پادوی برا اهل بیته همه هم وغمشون نشر معارف اهل بیته از چهرشون عشق به اهل بیت دادمیزنه
اون طلبه ای که وقتی از امام حسین حرفی بیاد وسط حالش دگرگون میشه...
طلبه ای که از انتقاد کردن توی دستگاه سیدالشهدا به شدت تنش به لرزه میفته و دست به عصا راه میره
طلبه و روحانی تا حدودی دیدم ولی اینجوریش که گفتم کم است
طلبه ای که وقتی ماه محرم میاد سراز پا نشناسه به درد نمیخوره
طلبه ای که استاد در ادبیات عرب بشه ولی معرفت نسبت به اهل بیت نداشته باشه به درد نمیخوره(نظر بندس)
مشکل زیاد هس ولی حوصله ای نیست
طلبه شدن باید دعا کرد خدا بیشتر تر عاقبتمون را بخیر کنه
نقل قول
 
 
0 #47 یک حوزوی میگه 1394-02-20 10:47
البته برادر بنده زیاد هم همسر طلبه دیدم که خیلی عوام هستند و معمولا با رنگ جامعه رنگ می گیرند .
علت بسیار این مشکل هم همونی هست که توی متن بهش اشاره کردید قبل از ازدواج نگاه واقع بینانمه ندارند و متاسفانه بعد از ازدواج متوجه اشتباهشون میشن و بازم متاسفانه طلاق میان طلاب چه خانم و چه آقا در حال افزایشه
آقایون بیشتر علت عمده هم شاید کنار نیومدن خانم با ذی طلبگی باشه.
نقل قول
 
 
+4 #46 میم. الف میگه 1394-02-08 14:51
اسم مطلب "همه چیز درباره همسران طلاب" هست اما در واقع همه چیز رو ننوشتید بلکه به مختصرگویی و کلی گویی اکتفا شده!

به نظرم اگر برخی دیگر از جنبه های زندگی همسران طلاب رو هم بررسی می کردید تناسب بیشتری بین تیتر و محتوای مطلب ایجاد می شد.
نقل قول
 
 
+5 #45 فاطمه میگه 1394-01-21 17:26
سلام مهسا خانم منم یه خواستگار طلبه دارم.فامیل هامون همتقریبا پولدار و مذهبی(البته در ظاهر)هستن.طوری که امام جمعه شهرمون همیشه حتی پشت بلندگو میگه ارادت خاصی به این خانواده داره.اما وقتی شنیدن من خواستگار طلبه دارم به مسخره گرفتن.ای بابا .این مشکل ما هست.من خودم دارم عذاب میکشم.خدا کمکمون کنه.
نقل قول
 
 
+3 #44 همکار میگه 1393-09-13 09:00
در جواب به آقای علیرضا باید عرض کنم که ایشون کاملا درست میفرمایند.اگر اون داماد طلبه.واقعاطلبه مردی باشد با همون خصوصیات اخلاقی و منش بزرگان دین.حالا خیلی درو از ذهنش نمیکنیم و نمیگیم در حد معصومین(ع).
در این صورت انقد زندگی با همچنین کسی انقدارزشمند و زیباست که،محدودیت ها و مشکلات جانبی دیگه از جمله مشکلات مالی،اصلا به چشم نیاید.این را با تمام باورم عرض میکنم.(البته نظر شخصی بنده بود. شاید بعضی ها بگن انقد آسمانی فکر نکن.آخه قبلا هم اینطور محکوم شدم!!!!!!!!!!1)
باور کنید هنوز هستند خانم هایی که به ایمان،شخصیت،اخل اق،فکر،و منش طرف مقابلشون بیشتر چشم دارند تا وضع اقتصادی!
با وجود اینکه خودمم فکرم دقیقا اینگونه است، اما خواهشا فک نکنید منظورمم حتما با خودمه، نه دور و برم زیاد دیدم.حتی تو همون قشر دانشجو که بعضیا نگاه چندان خوبی درموردشون ندارند.
با تشکر از اینکه وقت میگذارید برا نظرات
نقل قول
 
 
-2 #43 همکار میگه 1393-09-13 08:31
سلام مجدد.
سپاسگزارم از لطفتون.از این دعاها زیاد برا ما کردند.
جالب اینجاست که نه حوزوی ها مارو بعنوان طلبه قبول دارند و نه دانشگاهی ها ما رو بعنوان دانشجو!!!!!!!!!!!!
یعنی از اونجا رونده از ا ینجا مونده!!!!!
از نظر دانشجوها انگار گناه کردم که حوزه درس خوندم.از نظر حوزوی ها هم انگار بیشتر گناه کردم که رفتم دانشگاه ادامه تحصیل دادم!!!
باور میکنید،حتی تا این اندازه که برا پیدا کردن ار هم مشکل پیدا کردم! یجا به دانشجو بودنم گیر میدن، یجا به حوزوی بودنم!
درصورتی که بنده خودم علاقه مند بودم در سطح3 جامعه الزهرا رشته ی تفسیر بخونم و دانشگاه در رشته ی فلسفه ادامه تحصیل بدم.
متأسفانه سطح3 برا من که قمی نبودم باید غیر حضوری میخوندم.و متأسفانه به دلیل یکسری مشکلات توفیق ادامه تحصیل در حوزه را پیدا نکردم.و فقط فلسفه رو ادامه دادم.
واقعا بنده باید چیکار کنم؟؟؟؟؟
-------------
سلام وادب
چه عرض کنم بهر حال ممکنه در برخی از جاها همچین نگرشی داشته باشند اما ماها هم که دو رگه هستیم با چنین مشکلاتی مواجه نشدیم و همیشه بااحترام به ما نگاهه میکنن.
نقل قول
 
 
+4 #42 همکار میگه 1393-09-12 16:12
با سلام و احترام. مطالب سایت بسیار جالب بود. بنده یه خانم طلبه ی دانشجو هستم. البته فارغ التحصیل سطح2 جامعه الزهرا و بعدش فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه.
زیاد دیدم آقایون طلبه ای که دنبال خانم زیباروی میگردن برا ازدواج!!!!!!!!!!!!!
مثلا دنبای خانم های سبزه نیستند یا متوسط از لحاظ زیبایی.
ما چه گناهی کردیم خب؟!!!!! که مثلا سبزه ایم؟!!!! اما دختر خوبی هستیم!!!!!!!!!!

-------------
سلام وادب
البته همه اینطوری نیستن
امیدوارم شما خوشبخت شوید.
نقل قول
 
 
+6 #41 عباس میگه 1393-08-25 14:58
آب در كوزه وما تشنه لبا ميگرديم يار در خانه وما گرد جهان ميگرديم ...نه به ما كه هرچه ميگرديم وميريم ميگن به طلبه زن نمي ديم نه شما كه ندر نياز مي كنيد كه با طللبه ازدواج كنيد..اما حواستون باشه صرف طلبه بودن مهم نيست وبه اون اكتفا نكن معيار هاتو با اون بسنج بعد تصميم بگير احساساتي برخورد نكن چون نوشته هاتون سراسر از احساس بود ..چون شما با اين ديد عالي جلو ميريد اما اون چيزي كه ميخواييد وانتظار داريد ممكنه نباشه وكلا" از طلبه زده بشيد پس عاقلانه تصميم بگير"""از بروجرد
نقل قول
 
 
+3 #40 سلام. میگه 1393-07-26 12:23
باسلام. مشکلاتی که تو زندگی یه طلبه وجود داره همیشه مالی نیستن.تو هر قشری خوب وبد وجود داره.بهتره واقع بینانه نگاه کنیم.متأسفانه تو قشر طلبه جماعتم هستن آقایونی که اخلاق خوشی با همسر ندارن ووقت کافی برا خونواده وبچه ها نمیذارن چه برسه به کمک به شستن ظرف و...چون کنار اومدن با تنگنای مالی درکناراخلاق خوش راحتره.وای بحالی که تو گیرودار کمبودمالی اخلاقم صفر باشه:-(
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی