جمعه, 04 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

سیری در کتابخانه شخصی طلاب

شاید شما هم طلبه ای را دیده اید که با زیر بغل زدن یک کتاب بیشتر از آنکه کتاب خوان باشد ادای کتاب خواندن را درمیاورد، داشتن کتاب اگر چه برای طلبه ها مساله ای هویتی تلقی میشود اما ماجرای کتابخانه شخصی طلبه ها بیشتر از آنکه جذبه داشته باشد غمناک است، چه آنکه برخی از طلبه ها داشتن کتاب را با باسواد بودن یکی میدانند و بجای خواندن کتاب در جمع آوری آن کوشا هستند.

 

طلاب مبتدی و شوق کتاب داشتن: اکثر کسانی که طلبگی را انتخاب میکنند احتمالا قبل از طلبگی چند کتاب مذهبی دارند که بواسطه علاقه، بخشی از آن کتابها را خوانده اند همین کتابها بنای کتابخانه شخصی طلاب را پایه گذاری میکند کتابهایی که بعدها یادی از دوران علاقه به طلبگی است و دیدن آنها حس نوستالوژیک برای طلبه به بار می آورد. در سالهای اولیه علاقه به داشتن کتاب بسیار مشهود است بطوری که طلبه هر پولی بدست می آورد کتاب خرید میکند و استدلالش این است که در آینده این کتابها را خواهد خواند، طلبه ها در این دوران هر استادی گیر میاورند از او میخواهند که برایشان کتابی معرفی کند، استاد هم بحسب سلیقه، کتابهایی را معرفی میکند، اما باید توجه کرد که در دوره مقدمات طلبه ها با توجه به حجم کلاسها و درس کمتر کتابهای جنبی مطالعه میکنند و میگویند انشالله تابستان میخوانیم شش تابستان میگذرد و دوره مقدمات تمام میشود و این کتابها خوانده نمیشود، شاید از معدود کتابهایی که در این دوره مطالعه میشود کتابهای اخلاقی و عرفانی باشد که آنهم بصورت جسته گریخته مورد توجه قرار میگیرد که بحسب علاقه های معنوی برای سیر سلوک در سالیان اول طلبگی است.

 

برخی از کتابهای طلبه ها در دوره مقدمات: معمولا اکثر طلبه ها در این دوره کتاب اخلاقی معراج السعاده را خریداری میکنند و گاهی هم صفحاتی از آن را مطالعه میکنند، چهل حدیث امام خمینی ره نیز معمولا در کتابخانه طلاب دیده میشود که البته با توجه به سنگین بودن متن این کتاب برای این سطح از طلبه ها، یکی دو بخش از کتاب خوانده میشود و جای ثابتی در کتابخانه پیدا میکند، برخی از کتابهای اخلاقی البته با رویکرد فضایل علما و شهدا نیز در بین کتابها دیده میشود، در کتابخانه طلاب بخشهایی از مجموعه آثار شهید مطهری هم دیده میشود که بسبب تبلیغات خریداری شده است و معمولا هم لای آنها باز نمیشود و این در حالی است که طلبه میتواند از اهمیت این کتابها ساعتها سخن گوید. برخی از طلبه ها یک دوره تفسیر المیزان یا نمونه خریداری میکنند که بیشتر در تکمیل زیبایی کتابخانه کمک میکند. استدلال طلاب در خریداری کتاب در این سالها این است که این کتابها را در آینده لازم داریم. یکی دو جلد توضیح السائل نیز در کتابخانه میتوان دید که احتمالا به دیدار یکی از مراجع رفته اند و دفتر آن مرجع رساله اهدایی به طلبه داده است.

 

در کنار این کتابها چند کتاب سیاسی نیز میتوان پیدا کرد کتابهایی نظیر ولایت فقیه امام خمینی ره و احتمالا یکی دو کتاب از سخنرانیهای مقام معظم رهبری، که البته در این باب نیز برخی از طلبه ها میتوانند آندر کتابخوانی حضرت آقا منبر بروند اما معلوم نیست که چرا همان دو کتابی را که از حضرت آقا دارند باز نمیکنند نگاه کنند.

 

علاقمندی طلبه به یک شخصیت علمی نیز میتواند خرید کتابهای آن شخصیت را بدنبال داشته باشد، مثلا برخی از طلبه ها به آیت الله جوادی آملی علاقه دارند و بخشی از کتابهای ایشان را تهیه میکنند، برخی به آیت الله مصباح و دیگر شخصیت ها علاقمند هستند و کتابهای این شخصیت ها را میتوان در کتابخانه ها مشاهده کرد.

 

کتابهای متفرقه هم در این کتابخانه پیدا میشود، کتابهایی که نشان از تشتت فکری طلبه در این دوران دارد، اما در این میان و در بین کتابهای متفرقه میتوان علاقه طلاب به مباحث به اصطلاح روز را مشاهده کرد مثلا بهداشت از نظر اسلام یا محیط زیست از نظر اسلام که البته نشان از علاقه طلاب به این دارد که اسلام در مورد مسائل روز نظرات راهگشایی دارد.

 

دوره سطح و سرگردانی کتابخانه طلاب: دوره سطح دوره ای است که طلبه ها مقداری بسمت واقعیات جامعه حرکت میکنند، طلبه ای را تصور کنید که ازدواج کرده است و مستاجر است و ده کارتن کتاب دارد و هر سال موقع اسباب کشی خود را فحش میدهد که این همه کتاب برای چیست و اینکه چه مقدار از این کتابها را مطالعه کرده ام، نداشتن جای کافی باعث میشود تا بخشی از کتابهای داخل کارتن بسمت انباری هدایت شوند، خرید کتاب در این دوره تا حد زیادی متوقف میشود و ممکن است طلبه کتابهای خیلی کم و خاصی را خریداری کند، برخی از کتابهایی که بدردشان نمیخورد یا به کتابخانه اهدا میکنند یا آنکه به طلبه های پایه های پایین تر میدهند، البته میزان مطالعه در این دوران تغییر چندانی نکرده است و همان رکود ادامه دارد البته با توجه به اینکه طلبه ها در این دوران فعالیت های تبلیغی دارند کتابهای تبلیغی و مقتل خریداری میکنند که البته بیشتر دوست دارند در قالب منبرهای آماده باشد تا زحمت کمتری برایشان داشته باشد و از همان کتاب یک جلسه، منبری مشهور را یاداشت کنند و به دیگران بگویند.

 

انتخاب رشته تخصصی و دوپاره شدن کتابخانه: انتخاب رشته تخصصی طلبه ها در دوره سطح دو یا سطح سه انگیزه مجددی برای طلبه ایجاد میکند چه آنکه طلبه حس میکند علاقه خود را یافته است از این رو مطالعات طلبه بر رشته خاصی متمرکز میشود و این مساله کتابخانه طلبه را با تحولاتی مواجه میکند، اول آنکه بخشی از کتابهای متفرقه از کتابخانه طلبه بیرون میشود، چه آنکه طلبه حس میکند آن کتابها فاقد ارزش علمی هستند و برای مقطع خاصی بوده است و دیگر نیازی نیست آنها را داشته باشد. دوم آنکه کتابهای تخصصی رشته جدید خریداری میشود و بصورت مشهود میتوان کتابهایی را همنوا با رشته تخصصی طلبه پیدا کرد که البته اینبار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. طلبه هایی که در رشته های علوم انسانی تحصیل میکنند کتابخانه های متفاوتی دارند چه آنکه بحسب تاثیر علوم انسانی تغییرات در قفسه کتابخانه آنها خود را بیشتر نشان میدهد و علاقه آنها به کتابهای سنتی کمتر میشود و براحتی از کتابهای سنتی دل میکَنند و کتابخانه خود را بصورت اساسی پالایش میکنند، میزان مطالعه طلاب در این دوره بهتر از دوره های قبل است. بعدها در سطح های بالاتر حوزه، کتابخانه شخصی طلاب میل بیشتری به تخصصی شدن دارد و کتابهای منبع بیشتر بچشم میخورد.

 

ابزارهای دیجیتالی و کتابخانه طلاب: تقریبا میتوان گفت اکثر طلاب کامپیوتر، لب تاب یا تب لت دارند، و شاید جزء گروههای اولی بودند که این ابزارها را تهیه کردند و استدلالشان نیز این است که مثلا باید بروز باشند و این حرفها، برخی از مراکز در قم کتابها و منابع اسلامی را در قالب نرم افزارهایی ارائه میکنند و همین مساله باعث شده است میل طلاب به خرید کتاب کمتر شود، از این رو در سالهای اخیر کامپیوتر و نرم افزارهای اسلامی بخشی از کتابخانه طلبه ها را به تعطیلی کشانده است و طلبه ها میل کمتری به خرید برخی از کتابها دارند. بسیاری از طلبه ها رو به تهیه و نصب نرم افزارها و کتابهای الکترونیکی آورده اند و تقریبا کتابخانه ای الکترونیکی ولو مختصر در دستگاه خود دارند. اما نکته غم انگیز این است نگاه و میزان فعالیت طلبه تغییری نکرده است یعنی فکر میکند چون نرم افزارها را دارد باسواد است، یعنی فکر میکند قرار است کامپیوتر ولب تاب قرار است بجای طلبه درس بخواد همانگونه که فکر میکرد کتاب داشتن با عالم بودن یکی است.

 

نکته: مساله مطرح شده درمورد برخی از طلبه ها که تعدادشان هم کم نیست میباشد. برخی از طلبه ها هم هستند که بسیار کتاب خوان هستند و ساعت ها مطالعه میکنند و کتبخانه های آنها کتابخانه واقعی است.

نظرات   

 
0 #15 بهشته میگه 1393-07-30 19:37
سلام آقای تاران خسته نباشید.
آقای تاران مرا ببخشید شما که تامرز معرفی وسایل های داخل کیف طلبه ها پیش رفتید البته این اصلا بد نیست ولی شما مطلب مهمی را از قلم انداختید .به نظرمن شما باید بحثی پیرامون معرفی طلبه نما ها وجدا کردن انها از طلبه های واقعی مطرح میکردید. هرچند که افرادی که هدف آنهااز طرفداری کردن ازطلبه ها رضایت خداوند باشد بادیدن شیاطینی که در لباس مقدس طلبگی کار خود را ازپیش میبرند نظرشان در مورد طلاب عوض نمیشود (به قول برادرم که میگفت: مردم هر چه بیشتر ازآخوندها بد بگویند من در عشق ورزیدن به آنها وشغل مقدسشان ثابت قدم تر میشوم) اما آقای تاران هستند افرادی که حتی بادیدن کوچکترین خطاازطلبه ها نظرشان به کلی تغیر میکند وبا بی رحمی دشمن خون خوار این قشر دلسوز وخدا ترس میشوند چه برسد که بافردی که در لباس طلبگی فعالیت های ضددینی دارند انوقت باید فاتحه ی دینداری دراین افراد وحتی در بیشتر انهافرزندانشان راهم خواند.شاید با روشنگری این بحث بتوانید تاحدودی جلوی این مشکل را گرفت ونقشه یشیاطین را نقش بر آب کرد .با تشکر
نقل قول
 
 
0 #14 آخوند آینده میگه 1393-02-05 18:01
:eek: :eek:
نقل قول
 
 
+1 #13 نمی از یم میگه 1392-10-17 15:44
سلام
چه جذاب نوشتین آقا رضا...
واقع رو بسیار عالی نمایش دادین!!!!
......
نگاه شما هم که به ولایت فقیه، نگاه سیاسیه!!!!!!
بعدم صحبت های مقام معظم رهبری فقط سیاسی نیست که کتب ایشون رو در دسته ی سیاسی ذکر کردین!!!!
موفق باشید آقــــــــــــا
------------
سلام اقا
من درمورد نگاهم به ولایت فقیه چیزی ننوشتم بلکه در مورد کتابهایی که در حجره طلاب دیدم نوشتم.
نقل قول
 
 
-1 #12 مرادخانی میگه 1392-10-17 06:31
سلام آقا رضا همچنان منتظر سیر مطالعات تاریخی هستیم.
---------
سلام اقا مهدی چشم
نقل قول
 
 
0 #11 مهم نیست ! میگه 1392-10-15 11:27
سلام حاجاقای ریز بین و توصیف گر و نکته سنج
جسارتا یکی دو تا اشتباه مشخص تایپی داشتید مثل اضافه بودن کلمه "شش" در خط چهارده و یا افتادن ق آنقدر در خط سی و دومم و تکراری بودن پشت سر هم "قرار است" در دو خط پایانی نوشته .
دستتون درد نکنه استفاده کردیم احسنت بر موضوع مهمی که انتخاب کردید و قلم زدید.
--------
سلام ممنونم از تذکر شما. شما که نکته سنج تر از منی
نقل قول
 
 
+2 #10 طلبه سایبری میگه 1392-10-14 21:36
سلام حاجی
این سخنان باعث میشه من به بدبختی هایمان فکر کنم ، در سالهایی که من دنبال جمع کتاب بودم کجا بودند مشاوران حوزه ک بگویند کارم اشتباه است؟؟؟!!!
کلی پول شهریه اندک ، صرف خرید کتاب میشود و حتی از شکم زده میشود ولی آخرش هیچ!!!!!!

این حرفا رو میگم چون وارد سطح شدم!!!!!!!!
---------
سلام بله حوزه مشاور های خوبی نداره
اما خب طلبه ها هم خیلی حرف گوش کن نیستن
نقل قول
 
 
0 #9 حسین میگه 1392-10-14 18:39
مطلب خوبی بود ممنون
نقل قول
 
 
+2 #8 جواد فخاری میگه 1392-10-11 18:25
طلبه در لغت نامه من متلازم با کتاب است
نقل قول
 
 
0 #7 محسن میگه 1392-10-11 12:01
سلام حاج آقا وعرض ارادت با سر زدن به وبلاگتون به یادتان هستیم. التماس دعا
-----------

سلام آقا محسن عزیز ممنم از شما. مشاق دیدار.
نقل قول
 
 
-2 #6 م.ح.م.د میگه 1392-10-11 09:46
سلام.
الان دیگه با وجود کامپیوتر و اینترنت دیگه کی کتاب میخره. اونم کتابهایی مثل تفسیر المیزان و نمونه که کل 30، 40 جلدشون رو به راحتی میشه در اینترنت پیدا کرد + کلی کتاب دیگه که اگه بخوایی بخری هم هزینه زیادی داره هم جا میگیره
در قضیه کتابخوانی هم انگارما دانشجوها با طلاب همدردیم!البته دیدم طلابی که همش سرشون تو کتابه و احادیث زیادی درمورد مذمت اتلاف وقت و .. بلدن. خرخونها..اه اه اه :lol:
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی