جمعه, 04 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

خوشی ها و ناخوشی های زندگی با یک طلبه

زندگی با یک طلبه خوشی ها و شیرینی های خاصی دارد و البته سختی ها و رنجهایی را نیز دارد برخی از دختران با آگاهی از خوشی ها و ناخوشی ها زندگی با یک طلبه را انتخاب میکنند و برخی دیگری آگاهی نسبی هم به این وضعیت ندارند از این رو ممکن است بعدها دچار مشکلات و سختی های بیشتری شوند سعی میکنم به چند نکته در این زمینه اشاره کنم.

 

خوشی های زندگی با یک طلبه

 

زندگی با ارزشهای دینی: برخی از دختران مذهبی دوست دارند در زندگی به ارزشهای دینی پایبند باشند و بر اساس آنها زندگی کنند، معمولا طلبه ها این ارزشها را در حد خود رعایت میکنند، برخی از دختران نیز حتی علاقه دارند زندگی معنوی داشته باشند و تصور  میکنند زندگی با طلبه بتواند در این زمینه زمینه سازی کند بطور مثال طلبه ای که برای نماز صبح بیدار میشود مشوقی است برای بیدار شدن همسرش برای نماز صبح، یا شرکت در برخی از مراسمات مذهبی میتواند در این مورد کمک کند، و البته باید دقت کرد که دختری که روحیات مذهبی ندارد ممکن است کامل نتواند با این زندگی کنار بیاید اما بهر ترتیب برای دختر علاقمند مذهبی این نوع زندگی یک امتیاز محسوب میشود.

 

سلامت و وفاداری: وفاداری همسر برای هر دختریسیار کلیدی است چه زندگی هایی که بخاطر نداشتن این امتیاز از هم پاشیده میشود دختران مذهبی تصور میکنند این امتیاز را یک طلبه میتواند داشته باشد جهت آن را نیز رعایت مسائل شرعی از سوی طلبه میدانند که البته به نسبت میتوان گفت چنین چیزی وجود دارد، نکته دیگر اینکه بسیاری از طلبه ها اهل برخی از خلاف های متعارف نیستند مثلا سیگار نمیکشند اهل اعتیاد نیستند و همین سلامتی میتواند امتیازی برای همس باشد البته ممکن است طلاب هم مشکلات مخصوص بخود را داشته باشند اما بهر حال از این جهت اطمینان بیشتری وجود دارد.

 

صفا و صمیمیت در زندگی : طلبه ها معمولا برای خانواده وقت گذاری دارند خیلی از آنها بطور مثال در کارهای خانه از قبیل شستن ظرف و پختن غذا نیز کمک میکنند و این مسائل میتواند برای همسر مهم باشد معمولا طلبه ها اهل دعوا کردنهای آنچنانی با همسر نیستند و رفتار مهربانانه ای با همسر دارند گاهی این مسائل آنچنان برجسته است که میتواند میل به زن ذلیلی داشته باشد بسیاری از طلبه های امروزی برای فرزندان خود نیز وقت لازم را فراهم میکنند و در بزرگ کردن آن به همسر کمک میکنند همه این مسائل میتواند زندگی شیرینی را در پی داشته باشد.

 

دغدغه های تحصیلی و فرهنگی: بسیاری از همسران طلاب به تشویق شوهر ادامه تحصیل میدهند نکته جالب این است که فضای خانه بسیاری از طلاب حالت علمی دارد و فرزندان نیز از همان کودکی یاد میگیرند که کتاب در دست بگیرند در چنین فضایی نیز همسر سعی میکند از شوهرش عقب نماند خیلی از طلبه های امروزی دوست دارند همسرشان نیز ادامه تحصیل دهد و این نیز میتواند امتیازی برای همسر طلبه محسوب شود،  همسر طلبه در زندگی با طلبه بسیاری از مسائل اسلامی را میاموزد و همین مسئله میتواند زمینه ای برای فعالیتهای تبلیغی و فرهنگی باشد برخی از طلاب در سفرهای تبلیغی به اتفاق همسر به تبلیغ میروند و هر دو پا به پای هم تبلیغ دین میکنند برخی از همسران طلاب در قم کلاسها و دوره های آموزشی را میگذرانند و این مسئله نیز در زمینه سازی تبلیغ و کاربست دانسته ها در زندگی میتواند مفید باشد.

 

جایگاه اجتماعی: زندگی با طلبه از منظر اجتماعی دو روی سکه است هم میتواند امتیازی محسوب شود و هم میتوان عرصه ای برای فشار بر همسر طلبه باشد، در مجامع مذهبی برای طلاب احترام خاصی قائل هستند و این احترام همسر و فرزندان طلاب را نیز دربر میگیرد این مساله از منظر اجتماعی میتواند برای همسر طلبه جذابیت هایی را داشته باشد.

 

ناخوشی های زندگی با یک طلبه

 

مسائل و مشکلات مالی: معمولا طلبه ها در دوره طلبگی وضعیت مالی مساعدی ندارند دلیل ان نیز مشخص است طلبه در این دوران درآمدی بغیر از شهریه ندارد شهریه هم بسختی کفاف زندگی را بکند اجاره خانه، قسط های بر جای مانده از عروسی و خرج و مخارج روزمره مشکلاتی است که طلاب با ان دست و پنجه نرم میکنند طلاب در سالهای اولیه طلبگی نه فرصت کار کردن دارند و نه تخصصی برای انجام کار از این رو معمولا این مشکلات وجود دارد، برخی از پدران طلاب در این زمینه کمکهایی میکنند اما اکثر طلاب با همان شهریه زندگی میکنند زندگی حداقل ده سال با همین منوال میگذرد دختری که در رفاه بزرگ شده باشد یا آگاهی و امادگی برای چنین زندگی را نداشته باشد کمی برایش سخت خواهد بود بمرور با بالا رفتن سطح تحصیلات و برخی از کارهای جنبی زندگی از نظر مالی وضعیت بهتری بخود میگیرد اما گذران این دوره مهم است، البته بسیاری از طلاب در همین دوره نیز بسیار خوشحال و سرزنده زندگی میکنند و با قناعت از زندگی خود لذت میبرند حتی بعضی از طلاببی که بعدها وضع مالی خوی پیدا میکنند از این دوره سخت سالهای اول زندگی به زیبایی و خوبی یاد میکنند بقول آنها این روزها دلخوشی خودش را دارد.

 

فشارهای اجتماعی: طلبه ای که لباس روحانیت پوشیده است از برخیامکانات عادی جامعه سخت بتواند استفاده کند مثلا در شهرستانها کمتر دیده میشود طلبه ای با همسر و فرزند در یک رستوران حاضر شود یا به پارک برود یا مثلا سخت است به بازار برود و خب این مسائل مکن است برای همسر طلبه مهم باشد ممکن است همسر طلبه دوست داشته باشد برخی از روزها با همسر در خیابان قدم بزند یا از مغازه ای دیدن کند اما رفتن به چنین جاهایی با لباس روحانیت سخت خواهد بود، در شهرستانها اگر لباس را دربیاوری و بدون لباس بیرون بروی مصیبتی دیگر است چرا که اگر آشنایی شما را ببیند جمع کردن آن مشکل خواهد بود، البته طلاب در قم چنین مشکلاتی را ندارند از سوی دیگربرخی از مردم تصور میکنند حکومت در دست طلبه ها است از این رو نابسامانیهای جامعه را به این قشر نسبت میدهند تصور کنید با همسر خود در کنار خیابان منتظر تاکسی هستید و از داخل یک ماشین یک فحش نثار شما کنند اگر همسر طلبه با زندگی طلبه آشنا نباشد این مساله کمی سخت خواهد بود البته برخی از مردم نیز واقعا محبت دارند. البته کسانی که انتخاب آگاهانه ای داشته اند با این مسائل کنار می آیند و چه بسا اینکار را مجاهدتی در راه خدا بدانند اما برای برخی از دختران تحمل چنین زندگی سخت خواهد بود. البته ممکن است برخی از طلاب نیز زندگی خوبی نداشته باشند.

نظرات   

 
+6 #25 محمد صادق میگه 1395-05-06 06:57
با سلام وقتی سری در سایت ها ونظرات مطرح شده در آنها در باره ازدواج وطلبه گاه مواجه با این مطلبی هستی که دختر خانمی دوست دارد یک طلبه خواستگار او باشد یا برخلاف برخی اصلا از طلبه خوششان نمی آید ویا برخی خودشان را باورندارند که می توانند با سختی های زندگی یک طلبه بسازنند یا خیر.
اما سخن حقیر این است که طلببه یک عنوان است هر فردی که این عنوان را داراهست لزوما چنین نیست که تمامی ویژگی های طلبگی را دارد بلکه هر طلبه ای علاوه برعنوان خود دارای یک سری روحیات شخصی می باشد که گاه مخالف با عنوان اش است.لذا در صورت دعا کردن توجه داشت عجولانه دعا نکنندیا اینکه در مراحل خواستگاری باید تحقیق کرد وبه شخصیت این فرد خاص توجه تمام کرد نه صرف رفتار های بیرونی ،که گاه متاسفانه ساختگی وظاهری هستند
پس با مطالعه شخصیت کلی طلبه باید دید این فردی که اسم اش را طلبه گذاشته آنها را داراست یا خیر؟
ممنون از طرف یک طلبه
نقل قول
 
 
+5 #24 مهران میگه 1394-07-08 10:57
سلام علیکم بر مومنین من خودم طلبه هستم وشاید بتونم کمکتان کنم درمرحله اول باید بگویم بیشترین قشری که مشکلات در آن کم هست طلبه ها هستند چون معیار ثابتی دارند وآن (خداوند متعال)است .چی منو خوشحال می کنه هرچیزی که خدا دوست داشته باشه چه چیزی منو ناراحت می کن هر چیزی که حرام است واین نکته را هم توجه داشته باشید که طلبه متدین ومورد قبول دوستانش این خصوصیت رو دارن واین به دست نمی آید مگر با تحقیق دقیق در حوزه که درس می خواند

زندگی طلبگی بستگی داردبه طلبه که می خواهید با آن ازدواج کنید اگر از آن دسته طلبه هاست که مقید به درس خواندن است و در هر شرایطی هویت طلبگی خودش را حفظ می کند ودر حوزه دوستان واساتیدش ازآن به خوبی یاد می کنند این جور طلبه ها زندگی آرام و مطمئنی دارند وبا همسرانشان به خوبی رفتار می کنندوهر چی بر ایمانش افزوده شود بر محبتش به همسرش افزوده می شود در کل مردهای هستند که زن ها دوست دارند ولی چون مقید هستند ممکن است به هر جایی نروند وهر حرفی نزنند ودر خانه مشغول درس خواندن باشن ودر رفتار همسرشان دقیق باشند .
ولی اگر خصوصیات طلبه خوب رانداشت من دیگه چیزی نمی گم...
نقل قول
 
 
+6 #23 گمنام میگه 1394-06-31 21:38
نقل کردن نفس:
سلام برادر.با اینکه زندگی طلبگی سخته ولی من آرزو دارم که شوهرم طلبه باشه .دو سال و یک ماه هم هستش که یه طلبه رو عاشقانه دوسش دارم.امیدوارم که هیچ وقت نفهمه که دوسش دارم


من هم حدود یک سال یک شخصی رو میشناسم که فکر کنم امسال وارد تحصیلات طلبگی شده.خودم میخوام پزشکی بخونم ولی نمیدونم چرا یه حس خیلی خاصی به اون طلبه دارم.واقعا زندگی با یک طلبه عشق میخواد.من هم امیدوارم هیچوقت احساس منو نسبت به خودش ندونه.نمیخوام اون انسان بزرگ به خاطر من دچار گناه بشه.براش دعا کنید.
نقل قول
 
 
+4 #22 مرجان میگه 1394-06-26 23:08
دختر سلام من یه دختر15ساله هستم شاید سنم کمه ولی نسبت به دخترای همسن و سالم عاقل تر هستم دختر چادری هستم و دوستام مسخره می کنن پسر عموم طلبه ست و قصد ازدواج با منو داره منم با زندگی طلبه ها آشنایی ندارم لطفا کمکم کنید دوست دارم بدونم طلبه ها چه رفتاری دارنذ از پستتون متشکرم :-?
نقل قول
 
 
+3 #21 بنده خدا&&& میگه 1394-06-20 17:38
مطالبتون خیلی جالبن ولی نظراتی که بچه ها میدن از مطالبتون جالب تره.یورلمیای قارداش
نقل قول
 
 
+19 #20 یاصاحب الزمان میگه 1394-05-28 13:42
سلام ب دوستان من6ماه با یک طلبه عقدکردم خدایی زندگی کردن بایک طلبه خیلی شیرین فقط برای زندگی بایک طلبه بایدازتجملات زندگی چشم پوشی کرد چندروز دیگه عروسیمون قراره بریم انشالله پا بوس امام رضا علیه السلام برامون دعاکنید سربازان خوبی باشیم
یازهرا علیه السلام
نقل قول
 
 
+6 #19 م.م میگه 1394-05-26 19:31
سلام من دختر مذهبی هستم و اکثر خواستگارهام طلبه هستن
از این که با یه طلبه ازدواج کنم واهمه دارم تو رو خدا کمکم کنید.
رد کنم یا قبول؟؟؟؟؟؟؟
-------------
نقل قول
 
 
+1 #18 رها میگه 1394-05-23 11:46
سلام آ شیخ رضا.چرا برای نظر برخی هیچ جوابی نمیذارید؟؟؟؟؟؟د وست دارم نظرتون رو در مورد پیام های بچه ها بدونم
نقل قول
 
 
-3 #17 رها میگه 1394-05-23 11:39
آ شیخ رضا سایتتون عالیه .خدا حفظتون کنه.چرا برای برخی پیام هایی که بچه ها میفرستن هیچ پاسخی زیرش نمیزارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
--------------
سلام وادب
ممنونم از لطف شما
فرصت کمه و بعضی دیدگاه ها هم تکراری.
نقل قول
 
 
+15 #16 سرباز رهبر میگه 1394-05-21 08:05
سلام تشکراز نوشتهاتون منم طلبه هستم خیلی ازچیزی های که گفتین رو درک میکنم شاید طلبه آقا نباشم اما طلبه خانمی هستم که پوشیه میزنم وگاهی اوقات از تیکه های که میشنوم خندم میگیره از جهالت مردم آخرالزمان اماسعی خودم رو میکنم در جامعه کنار دریاوپارک وجنگل وخلاصه کنارمردم باشم گرچه سخته اماباید امام زمانم راضی باشه.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی