جمعه, 23 آذر 1397

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

طلبه های خارجی کجا درس میخوانند؟

آدمهایی از نژادها و رنگها و زبانهای مختلف در اینجا جمع هستند یکی از افغانستان آمده است دیگری از بوسنی، آن دیگری از کنگو، چند نفری از آلمان آمده اند حتی در این بین روسی هم دیده میشود اینجا جامعة المصطفي است، علاقمندان به تحصیل در حوزه های علمیه از سراسر دنیا پذیرفته میشوند تا پس از چند سال تحصیل، سفیر اسلام در کشور خود باشند تا اسلام را ترویج کنند، جامعه المصطفی مسیری است که جمهوری اسلامی گسترش تشیع و صدور انقلاب را از این مسیر دانش انتخاب کرده است.

 

طلبه ها با انگیزه های مختلف در اینجا حاضر میشوند شوق و ذوق فراوان برخی از این طلبه ها دیدنی است برخی از آنها ایران را مدینه فاضله ای یافته اند و بدنبال آن هستند تا شعبه ای از ایران را در کشور خود ایجاد کنند برخی دیگر علاقه های بیشتر مذهبی دارند و شیفته تشیُع و اهل بیت هستند، برخی دیگر دنبال مدرک و موقعیتی برای خود آمده اند اما به هر ترتیب جامعه المصطفی نیز عالم خود را دارد، برخی از مسئولین جامعه المصطفی معتقدند قرار است این مرکز رقیب هاروارد و کمبریج شود اما این گفته ها فعلا در حد شعار است.

 

شرایط پذیرش

 

سلامت کامل جسمي، روحي و رواني، داشتن مدرك ديپلم، داشتن حداقل 18 و حداكثر 22 سال سن و قبولي در آزمون ورودي، از شرايط پذيرش در اين نهاد علمي، آموزشي مي‌باشد. پذيرش دانش‌پژوهان جامعه، از طريق وب‌سايت جامعه(www.miu.ac.ir)، اعزام هيئت‌هاي پذيرشي به كشورهاي گوناگون و نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در ديگر كشور‌ها انجام می‌پذیرد.

 

مدارس اختصاصی

 

(موسسه زبان ها و فرهنگ ها (قم)،  مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، مجتمع عالی فقه (قم)، مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) (قم)،  بنت الهدی (قم)، موسسه آموزش کوتاه مدت (قم)، این مراکز اختصاصی طلبه های خارجی است که در قم درس میخوانند آنها چند ماهی را به یادگیری زبان فارسی میگذرانند سپس وارد درسهای اصلی میشوند، با توجه به زبان و فرهنگ آنها در مدارس تقسیم میشوند و البته برخی از انها معترضند که مدارس و امکانات خوب در اختیار اروپاییها و آمریکاییها قرار میگیرد، آنها چندین سال با توجه به دوره های آموزشی در این مراکز آموزشی مشغول تحصیل هستند و در کنار مردم قم زندگی میکنند، البته مردم قم نیز به دیدن انها عادت کرده اند.

 

طلبه های جامعه المصطفی

 

تاكنون، 41000 دانش‌ پژوه مرد و زن از 103 كشور جهان در اين نهاد علمي، آموزشي پذيرش شده‌اند كه بيش از 16000 نفر از آنان در مقاطع گوناگون تحصيلي فارغ‌التحصيل شده و پس از بازگشت به كشورهاي خود در مراكز علمي، پژوهشي و فرهنگي مشغول فعاليت مي‌باشند.

در حال حاضر نزدیک به 25000 نفر از خواهران و برادران در جامعه المصطفي مشغول به تحصيل هستند كه از اين تعداد، 10000نفر در ايران و 15000 نفر هم در واحدهاي المصطفي (ص) در خارج از كشور به تحصيل اشتغال دارند.

جامعه‌ المصطفي (ص) در كنار آموزش برادران، اهتمام به تعليم و تربيت خواهران نموده است كه امروزه بيش از 2500 طلبه‌ي خواهر از مليت‌هاي مختلف، در مدرسه‌ي عالي بنت‌الهدي، جامعه الزهرا (س) ، مكتب نرجس و 6500 نفردر واحدهاي المصطفي(ص) در خارج از كشور مشغول به تحصيل مي‌باشند.

متقاضيان تحصيل در جامعه المصطفي (ص)، در مقاطع تحصيلي كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري و همچنين بر اساس سطوح چهارگانه حوزوي و دوره اجتهاد از سراسر جهان پذيرش شده و پس از فراگيري زبان فارسي و عربي در رشته‌هاي مختلف علوم اسلامي و انساني در دانشكده‌ها، مؤسسات عالي آموزشي و واحدهاي وابسته درايران و كشورهاي مختلف به ادامه تحصيل مي‌پردازند و با اتمام این دوره‌ها، مدرك تحصيلي رسمي جامعه المصطفي (ص) و وزارت علوم را دريافت مي‌کنند.

 

رشته های تحصیلی

 

هم اكنون 150 رشته و گرايش تحصيلي در اين مجموعه به تصويب رسيده كه برخي از رشته‌هايي كه در حال اجرا هستند عبارتند از: فقه و اصول، فقه و معارف اسلامي، فقه اقتصادي، فقه قضايي، فقه خانواده، فقه جامعه، قرآن و علوم، فلسفه و عرفان اسلامي، كلام اسلامي، فرهنگ و معارف اسلامي، تاريخ اسلام، شيعه شناسي، اديان و مذاهب، اقتصاد، علوم تربيتي، تبليغ و ارتباطات، مطالعات اجتماعي ، علوم سياسي، مديريت، روان‌شناسي، حقوق، زبان فارسي و معارف اسلامي، زبان و ادبيات عرب و ده‌ها رشته و گرايش تحصيلي ديگر.

 

تحصیل مجازی

 

جامعة المصطفی (ص) برای علاقه‌مندانی که امکان حضور در ایران را ندارند، دانشگاه مجازی المصطفی را به نشانی اینترنتی www.almostafaou.com تأسیس نموده كه در حال حاضر شمار بسیاری از علاقه‌مندان از کشورهای مختلف، در مقاطع تحصيلي كارشناسي و كارشناسي ارشد و در رشته‌های زبان فارسی و معارف اسلامي، فلسفه و عرفان اسلامي، فقه و معارف اسلامی، علوم قرآن و حديث، به زبان‌های فارسی و انگلیسی مشغول به تحصیل هستند.

 

دوره های کوتاه مدت

 

به پژوهشگراني که امکان حضور بلند مدت در ایران برای آنان فراهم نیست، آموزش‌های کوتاه مدت ارائه مي‌شود كه تاکنون بیش از 200 دوره، ويژه‌‌نخبگان‌ و فعالان‌ فرهنگي‌ جهان‌ اسلام‌ برگزار شده است. نخبگان بصورت رایگان چند ماهی را در ایران یا کشوری دیگری سپری میکنند تا بصورت فشرده با مسائل اسلامی آشنا شوند و به کشور خود بازگردند. البته اینکه این دوره ها چه مقدار موثر بوده اند جای خود دارد.

 

واحدهای آموزشی تربیتی

 

جامعة المصطفي (ص) در بيش از 60 كشور داراي نمايندگي مي‌باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 آسیا: (موسسه زبان ها و فرهنگ ها(قم)،  مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، مجتمع عالی فقه(قم)، مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)(قم)،  بنت الهدی (قم)، موسسه آموزش کوتاه مدت (قم)،  مرکز امور طلاب و خانواده ها (قم)، نمایندگی تهران،  لبنان،  هند، اندونزی، افغانستان و...).

 اروپا: (آلبانی، بوسنی، آلمان، انگلستان، دانمارک، سوئد، نروژ، کوزوو،).

 آفریقا: (بورکینافاسو،  تانزانیا، غنا،  مالاوی، کامرون،  کنگو، ماداگاسکار، کومور).

 آمریکا: (آرژانتین،برزیل).

 

امکانات و تسهیلات

 

دانشجویان جامعة المصطفی را می توان به دو گروه تقسیم نمود، گروه نخست ،آنان که برای تحصیل  و فراگیری  علوم و معارف از دورترین نقاط گیتی و با تحمل مشکلات فراوان هجرت نموده و راهی ایران می شوند و گروه دوم آنان که در  کشورهای خود در مراکز وابسته به المصطفی  به تحصیل می پردازند. المصطفی به فراخور نیاز هر گروه ،تسهیلات و خدماتی را به آنان ارائه می دهد.

دانشجویان خارج از کشور به اقتضای سکنا در زیست بوم خود از کمک هزینه تحصیل و در برخی موارد از امکانات خوابگاهی بهره مند هستند اما دانشجویان داخلی با توجه به تشریفات خاص مهاجرت و دیگر نیازهای آنان از خدمات متنوع تری برخوردارند.

خدمات ارائه شده به این گروه را می توان به خدمات اداری و خدمات رفاهی تقسیم نمود که در قالب بورس تحصیلی به آنان ارائه می شود.خدمات اداری شامل: ارسال روادید، صدور و تمدید اقامت در ایران، خروج و مراجعت ،خروج یکطرفه و تمدید روادید، صدور و تمدید دفترچه بیمه درمانی ، صدور گواهی تحصیلی برای مراکز مختلف در داخل ایران و در خارج ، به زبان های مختلف و خدمات رفاهی همچون : پرداخت کمک هزینه و ودیعه مسکن ، پرداخت کمک هزینه سفر، پرداخت کمک هزینه تحصیلی، پرداخت کمک هزینه اقامت و گذرنامه ، پرداخت وام ، تهیه لوازم ضروری زندگی.

پذیرفته شدگان در جامعه المصطفي (ص) از بورس و كمك ‌هزينه‌هاي تحصيلي، اسكان در خوابگاه براي افراد مجرد، استفاده از مجتمع‌هاي مسكوني در پردیسان و زنبیل آباد، براي افراد متأهل، سالن‌هاي ورزشي، اردوهاي تفريحي و زيارتي و دیگر برنامه‌های فرهنگی برخوردار می‌شوند.

 

سه نکته:

 

1- جامعه المصطفی هزینه های گزافی را در این زمینه مصرف میکند که بنظر باید ارزیابی کرد که آیا نتایج کسب شده با هزینه ها همخوانی دارد یا نه؟ و نکته جالب تر اینکه دولت در همه دوره ها بودجه هایی را که به این مرکز میدهد بپای حوزه علمیه و طلبه های ایرانی مینویسد که ابدا ربطی به آنها ندارد.

 

2- در بحث انقلابهای منطقه و بیداری اسلامی فارغ التحصیلان این مرکز آنچنان که انتظار میرفت نتوانستند موثر باشند و باید مسئولین در این زمینه ای تامل کنند.

 

3- برخی از فارغ التحصیلان این مرکز تمایلی به بازگشت به کشور خود ندارند یا آنکه تمایلی به کارهای طلبگی ندارند، البته باید اشاره کرد که برخی فاغرالتحصیلان فعال نیز مشکلاتی در کشور خود دارند چرا که آنها در کشور خود طرفدار ایران شناخته میشوند که بعضا شنیده میشود همین مسئله مشکلاتی را برای آنها ایجاد میکند.

نظرات   

 
+3 #21 ناهید میگه 1393-04-21 08:43
سلام چرا طلاب ایرانی کار بدنی نمیکنند چرا در کنار درس خواندن کار نمیکنند ما استاد دانشگاه شریف داریم که در خار ج ایران در س میخوانده ودر یک رستوران هم کارگی میکرده چه اشکالی داره که یک طبله هم هم در س بخاوند وهم کار کند از حضرت علی بالاتر که نیستند که نخلستان اباد میکرد ووقف میکرد چرا هر کی تنبل وتن پرور ه میره اخوند وایت الله میشه در یک خاطهر از یک مفسر قران خواندم که به حضرت زهرا متوسل شده گفته اگر من فلان درس را نفهمم باید بروم کشاورزی کنم یعنی از تنبلی رفت هحوزه میگن وقتی پیش نماز فلان میکنه پس نماز بیسار کاره میکنه خوب علما وقتی از کار فراری هستند از بقیه چه انتظاری میره در ضمن چرا به خانمهایی که در حوزه درس میخوانند حقوق نمیدهند ولی به اقایون میدهند چرا اینقدر بین خانمها واقایون حتی در حوزه تبعیض قائل میشوند مدرک بهشون نمیدهند خیلی از دروسی که به اقایون میدهند به خانمها نمیدهند
---------------
سلام وادب
معمولا هر شغل اقتضائات خود را دارد بطور مثال دانشجویی که رشته برق می خواند طبیعتا اگر بخواهد هزینه های زندگی را دربیاورد اولویتش این است که از طریق رشته خود اینکار را بکند و دنبال کشاورزی نمیرود ضمن انکه بسیاری از مردم از جمله بخشی از طلاب اساسا دسترسسی به کشاورزی ندارند و البته برخی از طلبه های روستایی ایام تابستان را برای کمک به روستا میروند. اما در مجموع با حرف شما موافقم که باید تنبلی در کار نباشد و این مسئله لزوما در بین طلاب نیست و در مورد همه اقشار دیده می شود.
همه کسانی که در حوزه درس میخوانند تنبل و بیکار نیستند و نبوده اند شاید شما با طلبه هایی برخورد کرده اید که اینگونه بوده اند.
نقل قول
 
 
+4 #20 سید محسن میگه 1393-04-14 14:28
دست همه آقایون درد نکنه باید در راه اعتلای نظام واسلام وتشیع هزینه کرد اما بنظر میرسه شاید اگر یک سوم حقوق وامکانات مسیولین اعزامی به کشورهای خارجی جامعه المصطفی راصرف همه طلبه های معصوم وکم بضاعت می کردند ویا این مسوولیتها را بین همه انسانهای متعهد والبته معتقد واقعی واندیشمند تقسیم می کردند وبرخی عزیزان مسوول دایم العمر مراکز خارج از کشور نمی شدند سطح زندگی علاقمندی وتوقع همه روحانیت محترم جامعه یک اندازه بود وعدالت نیز رعایت می شد مسوولینی که با دریافت دلارهای تا نخورده وفریبنده سالی 1 آپارتمان می خرند ولباسهای مارک دار می پوشند وحجاب کامل را از سر همسرانشان به بهانه خارج برمیدارند . تازه گلایه مند نیز هستند که سخت می گذرد ولی در پایان هر سال ماموریت با پا پس می زنند وبا دست پیش می کشند که جایگاه خود را از دست ندهند شاید کمی حضور هوشمندانه تر به این تبعیضات خاتمه دهد زیرا روحانیت متعهد وبا سواد کم نداریم واگر سفره ای نیز پهن است نصیب همگان شود نه آنان که روابطشان یا توقعاتشان بیشتر است وصد البته بی تعهد ترند .
نقل قول
 
 
0 #19 ibawfzaduo میگه 1392-12-26 12:58
waowbsf{bubsbo, fxgehfseeb , qkydgktfek: http://www.qisjnmbutv.com/, http://www.tgkwfvrcfh.com/ fxgehfseeb
نقل قول
 
 
+5 #18 فتحی مقدم میگه 1392-06-11 16:50
3 که گفتید برخی از فارغ التحصیلان این مرکز تمایلی به بازگشت به کشور خود ندارند . این حرفتون رو من قبول دارم. بعضی ها هستن که نمی خواهند برن. ولی خب بعضی ها نه همه یا اکثرشون. .. بجای اینکه بیایید یک فکری برای مشکلات طلاب بکنید. امدید از جامعة المصطفی تعریف دورغی انجام میدهید. کلام اخر جامعة المصطفی فقط یک نهاد سیاسی هست نه اسلامی نه شیعی. هدف اصلیش فقط محبوبیت در جهانه . همین .
----------
سلام این بند از حرف شما را قبول دارم که بیشتر از اینکه نگاه اسلامی باشه سیاسیه
نقل قول
 
 
0 #17 فتحی مقدم میگه 1392-06-11 16:49
سلام. باید بگم تو این نوشتار حرف هایی هست که اصلا واقعیت ندارد. 1 جامعه المصطفی هزینه های گزافی را در این زمینه مصرف میکند. این کاملا دروغه. چون من خودم مدرس یکی از مدارس این جامعه هستم. و مشکلات طلاب را بهتر از همه میدانم.شما میتوانید 3 یا 4 تا مورد نشان بدید؟؟. جامعة المصطفی بیش از اینکه برای طلاب کار کنه. برای کارمندانش هزینه میکند. شما میدونید در عوض هر 1000 طلبه 750 کارمند در جامعة المصطفی کار میکنه؟؟؟. جامعة المصطفی هیچ امکاناتی را برای طلاب نگذاشته. هر چی داره فقط برای طلاب کشورهای اروپا . یا چین و چاپان . اندونزی.. ان هم برای اسلام و تشیع نیست. بلکه اغراض سیاسی داره. من با طلاب عراقی لبنانی پاکستانی هندی افغانی .. ارتباط نزدیکی دارم. شهریشون نصف شهریه ما نمیشه. از طرف دیگه منازل مسکونی به اینها داده نمیشه. 2 اینکه گفتید در بحث انقلابهای منطقه و بیداری اسلامی فارغ التحصیلان این مرکز آنچنان که انتظار میرفت نتوانستند موثر باشند . این حرفتون هم احتمال زیاد کسی املا کرده. والا درمصر و یمن و بحرین. همین طلاب جامعة المصطفی بودند.
---------
سلام اولا کسی نمیتونه چیزی رو بمن املاء کنه دوما موافق هستم که تبعیض میشه و من بهش اشاره کردم، اما در مورد امکانات در کل بنظرم رسیدگی به این طلبه ها بیشتر از طلبه های ایرانی هست، در مورد فارغ التحصیلان هم سر حرفم هستم که نتونستن موثر باشن، من خودم مدتی جامعها لمصطفی کار میکردم برخی از فراغ التحصیلان وقتی از ایران میرفتن حتی میگفتن دیگه با ما ارتباط نداشته باشید
نقل قول
 
 
0 #16 مدینه میگه 1392-05-18 12:30
سلام
"درسته قبول دارم که سخته براشون اما خب بینشون تبعیض میذارن به اروپایی ها و امریکایی ها میرسن به افریقا و اسیاییها نمیرسن."
این جواب شما به یکی از نظرهای قبلی، که اصلا درست نیست. ما همه در اینجا خارجی بیش نیستیم. :sad: امیدوارم که هیچوفت لذت خارجی بودن را نچشید.
-----------
سلام وادب
درسته قبول دارم منکه تجربشو نداشتماما خب تبعیض وجود داره
نقل قول
 
 
-2 #15 محمد سعید میگه 1392-05-13 14:52
این هم عکس از طلبه چینی
http://www.hozehkh.com/EntriesImages/1/otherPic/image/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%83%D8%A7%D9%81%20%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%A8%20%289%29.JPG
نقل قول
 
 
0 #14 مهدی میگه 1392-04-28 08:15
سلام

اعتکاف رمضان که میریم حرم ، اونجا طلبه های جامعه المصطفی هم هستن ، با بعضیا همون سه روز آشنا شدم و دوست شدیم...
بعضیاشون یه چیزایی که کشورشون میگن شنیدنی ...
اما بعضیاشون واقعا دارن با سختی زندگی میکنن... اول درد دوری از وطن دارن دوم کمک هزینه ها کفاف زندگی شونو نمیده و ...قضایایی شبیه خودمون دارن...
----------
سلام
درسته قبول دارم که سخته براشون اما خب بینشون تبعیض میذارن به اروپایی ها و امریکایی ها میرسن به افریقا و اسیاییها نمیرسن.
نقل قول
 
 
0 #13 گلاره میگه 1392-04-25 08:34
:sad: به ماهم سری بزنید.
نقل قول
 
 
0 #12 گلاره میگه 1392-04-25 08:34
سلام. چه مطالب مفیدی. به ماهم سر بزنید
--------
سلام وادب
ممنونم حتما.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی