سه شنبه, 06 آبان 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

حاشیه های یک پایان نامه حوزوی

انجام پژوهش با موضوعاتی از جنس شناخت حوزه علمیه سختی های خود را دارد، سختی هایی که گاه انسان را متقاعد میکند تا عطای چنین موضوعاتی را به لغایش ببخشد، موضوع پایان نامه من «بررسی الگوی تعامل حوزه علمیه قم با قوه مجریه در دو دهه اخیر » بود در سطح کارشناسی ارشد برای رشته علوم سیاسی در دانشگاه باقرالعلوم )ع) قم. سعی کردم رابطه حوزه علمیه را با دولت آقای خاتمی و دولت آقای احمدی نژاد بررسی کنم ، نتایج بدست آمده را در فرصتی مناسب منتشر میکنم. اما در اینجا به حواشی و فرایند این کار اشاره میکنم.

 

انتخاب موضوع پایان نامه: معاونت پژوهش وقت دانشگاه باقرالعوم تمایلی برای انجام این موضوع نداشت ایشان معتقد بود که بهتر است در این زمینه ها کاری صورت نگیرد چرا که بتعبیر ایشان خوب نیست برخی از مسائل حوزوی آشکار شده و در معرض دید همگان قرار گیرد، به ایشان عرض کردم که این کار هم مانند بسیاری از پایان نامه های دیگر در بایگانی خاک خواهد خورد اما ایشان تاکید داشت که خوب نیست با تایید دانشگاه چنین کاری صورت گیرد، بهر ترتیب با پیگیری های خودم و البته حمایت گروه علوم سیاسی موضوع تصویب شد. یکی از اساتید خارج از دانشگاه که البته حوزوی هم بود را بعنوان استاد راهنما به گروه پیشنهاد کردم، اما بعد از مدتی معطلی گروه موافقتی نکرد و در آخر کار گفتم هر استادی را خودتان تعیین میکنید اعتراضی ندارم.

 

کمبود منابع مطالعاتی: با توجه به اینکه موضوع پژوهش از شانزده سال گذشته تا امروز را شامل میشد، آثار بسیاری کمی در این زمینه تولید شده بود، بعضی از کتابها اشاره هایی به موضوع مورد نظر داشتند اما کمک کمی توانست برای من باشد، در برخی از مسائل مورد نیاز، حتی یک صفحه یادداشت و نوشته هم نبود، از این رو مجبور بودم از لابلای روزنامه ها، مجلات، سایتهای خبری- تحلیلی و بعضا از طریق مصاحبه با برخی از شخصیت ها اطلاعاتی بدست آورم تا بر اساس چهارچوب نظری مورد نظر در پایان نامه مورد تحلیل قرار دهم.

 

آنها که مصاحبه کردند و آنها که مصاحبه نکردند؟

 

1- ابوالحسن نواب رئیس سابق مرکز خدمات طلاب و رئیس فعلی دانشگاه ادیان اولین کسی بود که برای مصاحبه انتخاب کردم دلیل این انتخاب این بود که نواب سالها بزرگترین مرکز اقتصادی حوزه را اداره کرده بود و نگرشهای عملگرایانه ای داشت از این رو میتوانست اطلاعات بسیار خوبی را در اختیارم قرار دهد، دکتر مسعود ادیب از اساتید دانشگاه مفید لطف کردند و مرا به ایشان معرفی کردند، چند روز بعد به دانشگاه ادیان رفتم، چندین نفر منتظر نواب بودند و هر کدام در چند دقیقه مسائل خود را مطرح کردند نوبت به من رسید، نواب گفت کار دارد از این رو قرار شد در ماشین باهم گفتگو کنیم، ساعتی را در ادارات قم گشتیم تا آقای نواب در لابلای کارهایش به سوالات من هم پاسخ دهد، در کل چند موردی را اشاره کرد که برایم ارزشمند بود اخلاق و خوشرویی ایشان نیز در نوع خود جالب بود.

 

2- محمود رضا جمشیدی رئیس حوزه های خواهران مدتها رئیس دفتر سیاسی جامعه مدرسین بود و گفتگو با ایشان میتوانست بسیار مغتنم باشد از این رو به دفتر ایشان در فلکه ایران مرینوس و کوچه آتش نشانی مراجعه کردم، درخواست مکتوبی به مسئول دفتر ایشان دادم، چند روز بعد تماس گرفت و معرفی نامه رسمی از دانشگاه خواست که مثلا این پایان نامه برای فلان دانشگاه است، این نامه را نیز به دفتر ایشان دادم، چند روز بعد سوالها را از من خواست، سوالها را تحویل دادم اما چند روز بعد مسئول دفتر ایشان تماس گرفت و عذرخواهی کرد و گفت حاج آقا فعلا فرصت ندارند.

 

3-احمد فرخ فال مدیر حوزه علمیه استان قم و از مدیران باسابقه حوزه قم بود، پیش ایشان رفتم و دغدغه خود را با ایشان در میان گذاشتم و البته ایشان استقبال کرد و توضیحات مرا گوش داد اما خیلی رک و راحت گفت که اطلاعات بسیار خوبی در این زمینه دارد اما از آنجا که سمت مدیریتی دارد ممکن است اظهار نظرهای او بار حقوقی داشته باشد از این رو ازکمک ایشان نیز ناامید شدم.

 

4-ناصر سقای بی ریا که زمانی مشاور محمود احمدی نژاد در امور روحانیون بود وی را در یک سمینار در مشهد مقدس ملاقات کردم و بعد از گفتگوی کوتاه شماره خود را داد تا بعدا در قم مصاحبه انجام گیرد، در محل موسسه امام خمینی قم مصاحبه ای کوتاه با ایشان داشتم پاسخهای سقای بی ریا بسیار محتاطانه بود اما بهر ترتیب اطلاعاتی را در اختیارم گذاشت.

 

5-عباسعلی کعبی شخصیتی بود که میتوانست به برخی از سوالاتم پاسخ دهد، بارها با وی برای برخی از نشریات مصاحبه انجام داده بودم و حتی گاهی بحث های سیاسی همراه با جدال با ایشان انجام داده بودم و البته با سعه صدر پاسخگو شده بود از این رو شخصا مرا میشناخت اما وقتی این موضوع را با ایشان در میان گذاشتم تمایلی نشان نداد.

 

6-محمدعلی ابطحی از نزدیکان سید محمد خاتمی و رئیس دفتر ایشان در دوره ریاست جمهوری بود محسن بیات لطف کرده و مرا به ابطحی معرفی کرد، تماس گرفته وخیلی زود زمینه ملاقات فراهم شد، در روز مقرر به تهران رفتم و دو ساعتی را با وی گفتگو کردم بسیار خودمانی برخود کرد و من هم سوالات متعددی را از ایشان پرسیدم و اطلاعات خوبی در اختیارم گذاشت.

 

7-مرتضی مقتدایی مدیر سابق حوزه های علمیه بود قبل از درسش در راهروی مدرسه دارالشفای قم، خود را به او رساندم و دغدغه خود را مطرح کردم گفت بعد از کلاس پیش او بروم چهل دقیقه ای را در راهرو گشت و گذار کردم و بعد از کلاس گفت که هفته بعد خدمت او برسم، هفته بعد سوالاتم را نیز تایپ شده آماده کردم و خدمت ایشان رسیدم و مساله را بازگو کردم و شماره مرا گرفت تا تماس بگیرد و هنوزم منتظر تماس هستم.

 

8-محسن غرویان از اساتید حوزه و علاقمند و پیگیر مسائل سیاسی است شماره وی را با مصیبتی پیدا کردم و قرار شد در بلوار امین بعد از کلاس درس ملاقات انجام شود، آن زمان بخش هایی از پایان نامه نیز آماده بود که یک نسخه از آن را به ایشان دادم و قرار شد تا چند روز بعد ایشان موافقت یا مخالفت خود را با مصاحبه اعلام کند، پس از چند روز گفت که آماده است در این زمینه گفتگو انجام شود در فلکه جهاد و مدرسه امام خمینی ره ویژه طلاب خارجی به ملاقات ایشان رفتم دیدگاه های عجیب ایشان برایم بسیار جدید بود انتقاداتی از محمدتقی مصباح ارائه میکرد و از دیدگاه های سید محمد خاتمی طرفداری میکرد، بهر ترتیب اگر چه بخش از این ملاقات به مباحث حاشیه ای گذشت اما مفید بود.

 

9-سید محمد غروی از اعضای فعال و تاثیر گذار جامعه مدرسین بود و آن روزها انتقادهای زیادی از دولت محمود احمدی نژاد داشت با او تماس گرفتم اما وی تمایلی به مصاحبه نشان نداد البته با توجه به اینکه چند مصاحبه از او در سایتهای خبری منتشر شده بود از برخی از مباحث او استفاده کردم.

 

10-بهمن شریف زاده از معدود روحانیانی بود که جانانه از محمود احمدی نژاد و مشایی دفاع میکرد و هنوز هم دفاع میکند، ارتباط گرفتن با شریف زاده مدتی طول کشید چه آنکه به هر جا مراجعه میکردم کانال ارتباطی پیدا نمیشد، حتی دفتر مشاور امور روحانیت ریاست جمهوری که در قم مستقر است در این زمینه نتوانست کمکی کند بهر ترتیب بود توانستم شماره دفتر ایشان را پیدا کنم پس از تماس های مکرر قرار ملاقاتی گذاشته شد و خود را به تهران و دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری رساندم، دقیقا دوساعت معطل شدم آن روزها اطراف شریف زاده بسیار شلوغ بود نهایتا از من عذرخواهی کرد و شماره موبایل خود را داد تا وقت دیگری را برای مصاحبه مشخص کنیم، بعد از مدتی دوباره به تهران رفتم و اینبار موفق شدم با وی گفتگو کنم دیدگاه های وی بسیار عجیب بود و نگرش دولت به علما و روحانیت قم را نشان میداد که بسیار برایم مغتنم بود.

 

11-علی عماد معاون پژوهشی حوزه علمیه شخصی بود که انتظار داشتم در انجام این کار اطلاعاتی در اختیارم قرار دهد دو بار به دفتر ایشان مراجعه کردم و توانستم دقایقی با ایشان گفتگو کنم تذکرات مفیدی ارائه کرد و البته تاکید کرد که برخی از این مطالب را به اسم ایشان نیاورم و من نیز همین کار را انجام دادم.

 

12-احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه و رئیس سابق دانشگاه باقرالعلوم است چند جلسه ای در درس هرمنیوتیک او شرکت کرده بودم وقتی برای درخواست مصاحبه به وی مراجعه کردم استقبال کرد و گفت منا (منظورش این بود که از دانشجویان خودمان هستی) هستی و موضوعت هم بسیار جالب است. سوالات را به او دادم اما بعد از چند روز از دفتر او تماس گرفتند و گفتند که حاج آقا فعلا فرصت ندارند.

 

اساتیدی که مشاوره دادند:

 

1-محمدتقی آل غفور استاد راهنمای من بود استادی که هر زمان نیاز به مشاوره بود تماسی میگرفتم و ایشان را در کتابخانه دانشگاه باقرالعلوم ملاقات میکردم اگر چه بسبب فوت همسرش دل و دماغی نداشت اما هر گاه کمکی از ایشان خواستم دریغ نکرد و با نگاه انتقادی خود در به انجام رساندن پژوهش همراهی کرد.

 

2-محمدعلی حسینی زاده استاد مشاور من و عضو هیات علمی دانشگاه مفید است استادی که واحدهای جامعه شناسی سیاسی را در دوره لیسانس با ایشان گذرانده بودیم، زمانی که از ایشان درخواست کردم مشاور پایان نامه باشد با محبت تمام پذیرفت و در طول انجام پایان نامه همراهی کرد بارها و بارها به ایشان مراجعه کردم و نه مانند یک استاد بلکه بمانند یک دوست کمک کار من شد چارچوب نظری پایان نامه که با استفاده از مکتب نهادگرایی است به پیشنهاد ایشان بود.

 

3-داود فیرحی عضو هیات علمی دانشگاه تهراناولین گزینه من برای راهنمایی پایان نامه بود که البته توفیقی در این زمینه پیدا نکردم داود فیرحی گفت که اگر هم رسما استاد راهنما نباشم هر کمکی بخواهی دریغ نخواهم کرد، در طول انجام کار دو یا سه بار از ایشان مشاوره گرفتم، چارچوب کلی کار را به ایشان توضیح دادم و ایشان با تذکر چند نکته در تکمیل کار کمک کرد.

 

4- عماد افروغ استاد مدعو در دانشگاه باقرالعلوم است کریم خانمحمدی از اساتید دانشگاه باقرالعلوم مرا به ایشان معرفی کرد و درخواست کرد افروغ ساعتی را برای مشاوره به پایان نامه من در نظر بگیرد، در یکی از روزها پیش افروغ رفتم و بیشتر از یک ساعت گفتگو و جدال کردیم بمن گفت علما حرفشان با عملشان یکی نیست میخواهی در پایان نامه بر حرفهای علما تاکید کنی یا عملشان؟ من توضیحاتی دادم و البته چند نکته بسیار مفید تذکر داد که در ادامه پایان نامه کمک کارم شد و البته بعدا لطفی کرده و در یکی از کلاسهای دکتری از پژوهش من تعریف کرده بود.

 

5-عبدالوهاب فراتی از معدود پژوهشگرانی است که در زمینه حوزه و روحانیت کارهای زیادی انجام داده است گفتگوهای چند باره من در انتخاب موضوع تاثیر گذار بود و با لطفی که داشتند در طول انجام پایان نامه چندین بار با ایشان نیز گفتگو کردم.

 

6-رضا عیسی نیا نیز در زمینه حوزه و روحانیت چند کتاب به چاپ رسانده است یک بار هم خدمت ایشان رسیدم و البته همان یک جلسه در مسیر انجام کار مفید بود.

 

7-علی اشرف فتحی از دوستانی است که در زمینه حوزه و روحانیت مقاله ها و یادداشت های فراوانی منتشر کرده است پایان نامه ارشد ایشان نیز در این زمینه بوده است علی اشرف لطف کرد و بعد از اتمام پایان نامه با دقت کل پایان نامه را خواند و تذکرات مفیدی را ارائه کرد.

 

جلسه دفاع ازپایان نامه

پس از اتمام پایان نامه در دویست و پنجاه صفحه و تایید اساتید راهنما و مشاور، گروه علوم سیاسی یکی از اساتید را بعنوان داور پایان نامه مشخص کرد و گفته شد که قرار است دانشجو نداند که استاد داور چه کسی است این هم نکته جدیدی بود اما بعد از چند روز تماس گرفتند و گفتند استاد داور با شما کار دارد خود را به استاد داور رساندم با کمال تعجب متوجه شدم  این استاد بزرگوار از اساتید فلسفه است و اینکه چرا قرار است یک پایان نامه علوم سیاسی را داوری کند بازگشت به این نکته داشت که ایشان مدتی را با حوزه علمیه همکاری کرده بود و همین سابقه همکاری گروه را مجاب کرده بود که ایشان را بعنوان داور معرفی کنند. ایشان رک و راست گفت که پایان نامه شما نگاه جامعه شناختی دارد و ما فلاسفه اساسا جامعه شناسی را بعنوان علم قبول نداریم، بعد از یک و نیم سال زحمت، شنیدن این حرفها برایم مانند کابوس بود، پیشنهاد داد داور را عوض کن، من هم دل را بدریا زدم و با استاد وارد بحث جدی شدم و دغدغه خود را مطرح کرده و از کار خودم دفاع کردم، استاد بمرور کمی نرم شد و متوجه شدم هنوز بصورت کامل پایان نامه را نخوانده است بهر ترتیب توضیحاتم تا حدی برای ایشان قانع کننده بود از این رو گفت پایان نامه را خودم داوری میکنم.

 

با وجود آنکه بسیاری از دوستان خواسته بودند جلسه دفاع را اطلاع دهم اما ترجیح دادم به کسی زحمت ندهم بدون تعارف کمی هم ترس داشتم بجهت آنکه هنوز مطمئن نبودم که نظر استاد داور چیست، در روز دفاع همه چیز بخوبی سپری شد استاد داور هم چند ایراد وارد کرد که البته با توضیحات خودم و اساتید راهنما و مشاور همه چیز بخوبی به پایان رسید چه آنکه من یکبار به تنهایی در اتاق داور از پایان نامه دفاع کرده بودم، اساتید نمره نوزده و نیم را در نظر گرفتند و آموزش بخاطر تاخیر در ارائه پایان نامه لطفی کرد و یک نمره هم کم کرد و نمره نهایی هیجده و نیم شد واینچنین به پایان رسید داستان طلبه ای که یک و نیم سال در توهم پایان نامه تولیدی بسر برد.

نظرات   

 
+1 #20 مرتضی عینلو میگه 1394-03-25 11:32
سلام آقا رضا تبریک میگویم خوشحال شدم :-) از پیشرفتشان خیلی وقت بود که ندیدم اما با این متن مثل اینکه جلو چشم مجسم شدید.
موفق باشید
-------
سلام مرتضای عزیز
ارادت دارم خدمت شما
منم دلم تنگ شده براتون
نقل قول
 
 
-1 #19 مصطفی میگه 1393-09-15 20:05
سلام
انتظار می رفت شما که محقق زحمت کشی هستی وقتی نام بزرگانی مثل آیت الله مصباح یزدی یا آیت الله مقتدایی و ... رو می برید کمی با احترام تر بیان کنید .
موفق و موید باشید
---------------
سلام وادب
تعداد افراد زیاد بود و اگر برای هرکدام یک لقب بکار میبردم یک سوم به متن اضافه می شد. قصد بی احترامی به هیچکدام از بزرگان در کار نیست.
نقل قول
 
 
0 #18 معاون پژوهش میگه 1393-07-11 17:57
سلام حاجی
تبریک میگم مشخصه زحمت کشیدی کاش طلبه های دیگه ا شما یاد بگیرن و موضوعات کاربردی بردارن
نقل قول
 
 
0 #17 صیدی میگه 1392-09-22 20:02
سلام حاج آقا انصافا" احسنت بر این پشتکار شم.
---------
سلام اقا محسن ارادت داریم. باور کنید خیلی وقتا یادتون میفتم.
نقل قول
 
 
0 #16 حسن اسدی میگه 1392-09-21 18:39
سلام
در صحبت کتاب از کتاب صحبت می کنیم

منتظر نقد و نظر شما هستم
نقل قول
 
 
+2 #15 samaneh میگه 1392-09-21 18:24
حاج آقا سلام:
خواهشا یه گوشه چشمی به طلبه های خواهر و حوزه هاشون نگاه بندازیدیکی هم از دل ما حرف بزنه ماهم تو حوزه خیلی درد داریم...
---------
سلام وادب
خب دسترسی ما به حوزه خواهران خیلی مقدور نیست اما چشم اگه مطلبی به ذهنم رسید حتما.
ضمن اینکه خب خودتون اقدام کنید.
نقل قول
 
 
-1 #14 samaneh میگه 1392-09-20 20:27
خوشم میاد با هدف پیش میرید...
منتظر مطالب هاتون با همین رویکرد بودم اوایل حوزه جای خالی این مطالب ها رو خیلی حس میکردم الحمدلله شما علم رو گرفتید و به کمک ما پیش میرید
خداوند مارا و شما را برای حوزه نگه داره!
آمین
ببخشید ما مقدم شدیما ما ها آینده سازیم.
------------
سلام ممنونم ازتون
امیدوارم مطالب خوب شمامستمر باشه.
نقل قول
 
 
0 #13 samaneh میگه 1392-09-20 20:13
با عرض سلام:
دلمان برای مطالب ها و موضوعات قبلیتان بسیار تنگ میشود...هیجان میداد!
موید باشید.
-----
سلام وادب
خب منکه اون مطالب رو کامل کنار نمیذارم که.
نقل قول
 
 
+1 #12 ایمان میگه 1392-09-18 17:43
سلام آقا رضا خدا قوت خسته نباشید.
من هم به شما تبریک عرض می کنم و امیدوارم در مراحل بعدی هم اینچنین موفق باشید.
از صمیم قلب خوشحال شدم.
------------
سلام آقا ایمان ممنونم.
نقل قول
 
 
+1 #11 محمد دهقان میگه 1392-09-18 09:20
سلام
دلم درد گرفت . از خودی ها بیشتر ...همین

---------
سلام اقای دهقان ارادت.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی