دوشنبه, 29 مهر 1398

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

درس را برای خود بخوانیم یا دیگران؟

بسیاری از طلبه ها با داشتن زمینه های مذهبی وارد حوزه علمیه میشوند و معمولا یک پیشفرض اساسی دارند و آن این است که آمده ایم به اسلام خدمت کنیم، معارف اسلامی را یاد بگیریم تا بتوانیم علاوه بر نشر آن به شبهات  وارده نیز پاسخ گوییم. این پیش فرض کم کم تاثیرات خود را در نوع یادگیری علوم اسلامی نیز برجای میگذارد، اساسا برخی از طلبه ها نگاه های تعبدی نسبت به دروس اسلامی پیدا میکنند و بمرور تبدیل به شنونده هایی منفعل میشوند، شاید شما هم مشاهده کرده اید طلبه ای را که وقتی متن و کتابی را میخواند بارها از خود میپرسد که این را به مخاطب بگویم چه واکنشی نشان خواهد داد، یعنی اینکه اساسا این طلبه دروس و مطالعات خود را برای فهم و اقناع ذهنی خود نمیخواند، بلکه بصورت انفعالی با متون مواجه میشود و فقط میخواند تا به دیگران منتقل کند در این صورت فهم علوم اسلامی مهم نخواهد بود بلکه تقریر آن برای دیگران مهم است.

 

این روند ادامه دارد تا اینکه برای برخی از طلبه ها بمرور سوالات بسیار جدی ایجاد میشود، سوالاتی که بعضا طلبه را با مشکلات ذهنی عجیبی مواجه میکند که حتی بعضا ممکن است طلبه را با خطراتی در ادامه روند طلبگی مواجه کند، طلبه با دیدن این سوالات با ذهن خود درگیر میشود و بعضا ممکن است برای حل بحران ذهنی خود، مجبور شود به گذشته برگردد تا دانسته های خود را مورد بازنگری قرار دهد، طلبه احساس میکند سالها خود را فراموش کرده بوده و فقط و فقط بفکر ارائه مطلب به مخاطب بوده است و یا اینکه مطالب خوانده شده را براحتی پذیرفته است، برای طلبه هایی که با دروس جدید آشنا میشوند یا با فضاهایی غیر از حوزه ارتباط پیدا میکنند این چالش بسیار جدی تر است و دیده میشود طلبه هایی که نمیتوانند از عهده حل بحرانهای فکری خود برآیند و مسیر زندگی خود را عوض میکنند و عوارضی را نیز بر نظام حوزوی ایجاد میکنند. درست است که قرار است طلبه به تبلیغ و ترویج و دفاع از اسلام برود اما باید ابتدا بصورت جدی بتواند سوالات ذهنی خود را اقناع کند که در این صورت در عرصه تبلیغ و دفاع از اسلام نیز موفق خواهد بود.

این یادداشت در شماره 12 مجله حاشیه منتشر شده است.

نظرات   

 
0 #7 تافلر میگه 1392-10-27 09:21
سلام
میدونم به مطلب بی ربط هست ولی لطفا اگر میشه جواب بدین

چطور میشه رفت توی حوزه علمیه نجف تحصیل کرد
خیلی نیاز به جوابش دارم
ممنون
---------
سلام منم دقیق نمیدونم
اما فکر میکنم پذیرش سختی ندارن اگر مشکلاتی از قبیل خروج از کشور رو نداشته باشید شاید بشه اونجا رفت و درس خوند.
نقل قول
 
 
0 #6 طلبه جوان میگه 1392-10-24 14:45
سلام آقا رضا ..
شما که به ما سر نمی زنی !!! :cry:
در ضمن این مطلب شما رو در مجله حاشیه خوندم مطلب جالبی بود !
ولی به اسم نویسنده توجه نکرده بودم !
موفق باشید ...
----------
سلام اقا داود ممنونم
گاهی بی سرو صدا میام و مطالبتون رو میخونم.
نقل قول
 
 
0 #5 حاج سالار میگه 1392-10-21 16:55
سلام حاجی
جلوس طاووس اهل جنت بر سریر ولایت رو تبریک میگم.
حاجی منم طلبه حوزه قم هستم . البته بنده تقریبا 10 سال بعد از شما وارد حوزه شدم و از این بایت شاگرد شما محسوب میشم :roll:
اگه افتخار بدین تبادل لینک کنیم.
وبلاگ بنده اسمش " روزانه نویسی های من" هست.
ادرسش هم htpp://haj-sala r.blog.ir هست.
شما رو با چه عنوانی لینک کنم .
موفق باشید .
نقل قول
 
 
0 #4 م میگه 1392-10-20 20:06
سلام مصداق بارز این مطب شما طلبه های سفیران هدایتند گرچه در میان بلند مدتها هم پیدا مش وند.
-----------
سلام وادب
البته بگفته شما این مساله در مورد سفیران بیشتر بچشم میاد اما خب خلاص شدن از این روال واقعا کار هرکسی نیست.
نقل قول
 
 
0 #3 صدرا میگه 1392-10-20 13:20
خیلی مهم و مفید بود.
ولی به نظرم نکته اینجاست که، آن "ابتدا" که طلبه باید "بصورت جدی بتواند سوالات ذهنی خود را اقناع کند"، همانطور که فرمودید اصلا سوالی وجود ندارد، و فقط بدنبال تقریر علوم به دیگران است.
و شاید این آشنایی با دروس جدید و ارتباط با فضاهای غیر حوزوی و غیره باید از همان "ابتدا" صورت بگیرد... تا سوالات از همان ابتدا در جریان باشند...
---------
سلام وادب
موافقم با شما داشتن سوال نصف راه محسوب میشه
نقل قول
 
 
0 #2 فرهاد سیمین میگه 1392-10-19 12:24
سلام
همین
یادداشت کوتاه و نا به سامانی بود
------------
سلام ممنونم. کاش یکم بیشتر توضیح میدادین اشکالمو دقیق تر متوجه میشدم.
نقل قول
 
 
0 #1 zanghan میگه 1392-10-19 05:01
مطلب شما در سایت " کانون وبلاگ نویسان جوان زنجان "و"حرف تو " منتشر شد
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.لینک مطالب خود را جهت انتشار به ما بفرستید.
هدیه سایت زنگان به شما
امام علي سلام الله علیه:
رَأسُ السِّياسَةِ استِعمالُ الرِّفقِ ؛

پايه سياست ، مدارا است
غرر الحکم: ح 5266 / میزان الحکمه ، ح ۹۰۱۹ .

یا علی
Zanghan.ir
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی