شنبه, 04 خرداد 1398

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

آیت الله حاج آقا عزاالدین زنجانی

سید محمد عزالدین حسینی موسوی (۱۳۰۰-۱۳۹۲ه. ش) مشهور به حاج آقا عزالدین زنجانی ، از مرجع تقلید دوران معاصر، فیلسوف، مفسر و مدرس حوزه علمیه مشهد بود. سید عزالدین حسینی، از خاندان امام جمعه زنجانی بود و در حوزه علمیه زنجان، قم و نجف تحصیل کرد. او از نخستین شاگردان امام خمینی و از روحانیان حامی انقلاب اسلامی ایران بود و به همین دلیل بازداشت و تبعید شد. او هم‌چنین از شاگردان نزدیک علامه طباطبائی به شمار می‌رفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی او مدتی امام جمعه زنجان بود ولی بعد از یک ترور نافرجام در سال ۱۳۵۹ زنجان را ترک کرد و تا آخر عمر در مشهد ساکن شد. شرح خطبه حضرت زهرا (س) مشهورترین اثر او است. مدفن او در حرم امام هشتم شیعیان قرار دارد.

 

زندگینامه

سید محمدعزالدین حسینی موسوی (۱۳۰۰ه. ش) در شهر زنجان متولد شد. پدرش سید محمود حسینی زنجانی مشهور به امام جمعه، از علمای زنجان بود. این خانواده در سه قرن اخیر همواره مورد احترام و تاثیرگذار در منطقه زنجان بود که در طرد و دفع بابیت از زنجان نقش مهمی داشت. دوران دبستان را از کلاس چهار آغاز کرد. زبان فرانسه را از مهدی خان وزیری یاد گرفت. وارد حوزه علیه زنجان شد بعد از دوره مقدمات و سطح به قم مهاجرت کرد و در درس اساتید حوزه قم شرکت کرد. مدت کوتاهی به نجف رفت.

 

سکونت در زنجان

بنا به درخواست پدرش از سال ۱۳۳۴ در زنجان مستقر شد و در اداره حوزه علمیه و رسیدگی به امور شرعی و اجتماعی به پدرش سید محمود امام جمعه کمک می‌کرد. از فعالان انقلاب ۵۷ ایران بود و چند بار زندانی و چند سال به مشهد تبعید شد. بعد از انقلاب دو سال امام جمعه زنجان بود و در اثر سوءقصد به جان وی زنجان را ترک کرد.

 

مهاجرت و سکونت در مشهد

وی پس از ترور به مشهد مهاجرت کردو تا روزهای آخر زندگی مشغول به تربیت شاگردان بود. عمده مقلدین وی را برخی از مردم و خصوصا بازاریان زنجان تشکیل می‌دادند. در ۲۴ اردیبهشت سال۱۳۹۲ در مشهد درگذشت. سید علی خامنه‌ای رهبر ایران نیز درگذشت او را تسلیت گفت. سید موسی شبیری زنجانی بر پیکر وی نماز اقامه کرد.

 

تحصیلات

سید عزالدین حسینی مقدمات، سطح و کمی از خارج را در زنجان خواند در زنجان به درس پدرش سید محمود حسینی و حسین دین محمدی رفت. سپس به شهر قم مهاجرت کرد. چهارده سال در درس سید محمد حجت کوه کمره ای، ده سال درس سید حسین طباطبایی بروجردی، و مدتی نیز در درس سید صدرالدین صدر، سید احمد خوانساری، رضی زنوزی تبریزی شرکت کرد. سید عزالدین حسینی مدت کوتاهی به حوزه نجف رفت و در درس سید عبدالهادی شیرازی، سید ابوالقاسم خویی و سید محسن حکیم حاضر شد.

 

ارتباط با سید روح الله خمینی

سید عزالدین حسینی از شاگردان اولیه سید روح الله خمینی در قم بود و در درس منظومه و اسفار او شرکت کرد. وی به مدت ۵سال از سید روح الله خمینی یک دوره اسفار را فرا گرفت، در آن زمان با این که هنوز سید روح الله خمینی درمیان مردم چندان شناخته شده نبود، سید عزالدین از او به «حاج آقا روح ا...» نام می برد، افکار رامی ستوده ودرترویج آن می کوشید.

 

ارتباط با سید محمد حسین طباطبایی

سید عزالدین حسینی حکمت متعالیه را در درس سید روح الله خمینی، سید محمد حسین طباطبائی و مهدی مازندرانی تحصیل کرد. درس اسفار سید محمد حسین طباطبایی در قم با درخواست سید عزالدین و جمعی از همدوره‌ای‌های او تشکیل شده است و سید محمد حسین طباطبایی نخستین حواشی خود را بر کتاب اسفار بر چاپ سنگی آن که متعلق به سید عزالدین بود نوشته‌ است. این نسخه در گنجینه مخطوطات بیت حسینی نگهداری می‌شود.

او در جلسات مباحثات شبانه با حضور سید محمد حسین طباطبایی، که بعدا به جلسات اصول فلسفه و روش رئالیسم منتهی می‌شود، به درخواست او و در منزل او در قم بنا گذاشته شده است. سید محمد حسین طباطبایی تبریزی، در آخرین مصاحبه تلویزیونی و در پاسخ به این سوال که کدام یک از شاگردانتان توانستند رابطه خاص استاد و شاگردی را با شما داشته باشند و به کدام یک در فلسفه اسلامی می‌­شود اعتماد داشت، ابتدا از مرتضی مطهری و سپس از سید عزالدین زنجانی با عنوان «آقای امام زنجانی» و پس از آن از سه عالم بزرگوار دیگر نام بردند.

 

خانواده حسینی و خامنه ای

بر اساس مطلبی که سایت آیت الله خامنه‌ای منتشر کرده است خانواده عزالدین حسینی با خانواده سید علی خامنه‌ای ارتباط دوستانه ای داشتند. سید محمود حسینی زنجانی -پدر سید عزالدین زنجانی- هرگاه به مشهد می‌رفت، باسید جواد خامنه‌ای -پدر سید علی خامنه ای- دیدارهای منظمی داشتند. پس از انقلاب هم هرگاه سید علی خامنه‌ای به مشهد می‌رفت، با سید عزالدین زنجانی دیدار می‌کرد. محتوای جلسات قبل از انقلاب اگرچه سیاسی بود، اما بعد از انقلاب اغلب ادبی، عرفانی، تاریخی یا علمی بود. مثلاً درباره‌ی علما، فقها و بزرگان اطلاعاتی رد و بدل می‌شد. بر اساس گزارشی که خبرگزاری رسا منتشر کرده است سید عزالدین زنجانی در جلسه ای گفته است باید همه ملت ایران برای داشتن چنین رهبری-سید علی خامنه ای- سجده شکر بجا آورند.

 

تدریس

سید عزالدین دروس حوزوی را در حوزه‌های علمیه قم، زنجان و مشهد تدریس کرد و بیشتر از سی سال در حوزه علمیه مشهد به تدریس خارج فقه و اصول، تفسیر، کلام و عقاید و فلسفه مشغول بود و بسیاری ازفضلای حوزه و دانشگاه از دروس او بهره‌مند بوده‌اند و تعدادی نیز موفق به اخذ درجه اجتهاد از او شدند. از جمله شاگردان وی می‌توان به سید محمد حسینی فرزند وی اشاره کرد که اکنون صاحب رساله و ساکن مشهد است.

 

مرجعیت

سید عزالدین حسینی در سال ۱۳۵۴ رساله عملیه خود را با عنوان رساله جامع الاحکام در مشهد منتشر کردند و پس از درگذشت محمد علی اراکی رساله توضیح المسائل خود را در سال ۱۳۷۳ منتشر شد.

 

اساتید

اساتید او را اینگونه شمرده اند:سید رضا جوقینی. سید عبدالصمد غزالی. مختار فلسفی. یحیی مدرسی. علی رفاه. سید احمد مجتهدی. سید مجتبی موسوی (انگورانی). سید محمود امام جمعه. حسین دین محمدی. سید محمد حجت کوه کمره ای. سید حسین طباطبایی بروجردی. سید روح الله خمینی. سید محمد حسین طباطبایی. سید صدرالدین صدر. سید احمد خوانساری. رضی زنوزی تبریزی. سید عبدالهادی شیرازی. سید ابوالقاسم خویی. سید محسن حکیم.

 

آثار

برای سید عزالدین حسینی زنجانی آثار زیر را شمرده اند:

رساله جامع الاحکام. توضیح المسائل. منتخب رساله توضیح المسائل. مناسک حج و عمره مفرده. شرح خطبه حضرت زهرا (س). حکمت فاطمی، تلخیص «شرح خطبه حضرت زهرا (س)». تفسیر سوره مبارکه حمد. راه رستگاری، جستاری در باب اسلام و ایمان. مطارحات حول معیار الشرک فی القرآن. معیار شرک در قرآن. شرح زیارت عاشورا.

 

فعالیت های سیاسی

در سال ۱۳۴۲ با مبارزات سیاسی با سید روح الله خمینی همراه شد و به ترویج مرجعیت سید روح الله خمینی پرداخت و دستگیر شد. مدتی در تهران همراه با برخی از جمله مرتضی مطهری، محمد تقی فلسفی، حسین لنکرانی، سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد زندانی شد. از سال ۱۳۵۱ بخاطر اطلاعیه‌ای که سید عزالدین حسینی و تعدادی از علمای زنجان دعوت به مجلس ترحیم سعید محسن داده بودند از طرف ساواک مجبور به اقامت اجباری در شهر مشهد شد. سید محمد حسینی فرزندش می گوید درسال ۵۰ شاه به اوپک رفته بود و دربازگشت به اصطلاح پیروزمندانه ازاوپک،عده‌ای روحانی به استقبال شاه رفته بودند. مرحوم ابوی ازاین روحانی‌ها درمنبر انتقاد کردند. همین انتقاد باعث شد ساواک مسئله را پیگیری و به دربارمنتقل کند و زمینه تبعید ایشان فراهم شود. سید عزالدین در مشهد به مناسبت ‌های مختلف اعلامیه می‌داد و در تظاهرات شرکت می‌کرد. در انقلاب ۵۷ ایران نقش فعالی داشت و خصوصا بخشی از مردم زنجان متاثر از وی بودند.

 

امامت جمعه زنجان

پس از پیروزی انقلاب ۵۷ ایران به درخواست سید روح الله خمینی به زنجان برگشت و به امامت جمعه شهر زنجان منصوب شد و مدت دو سال در زنجان نقش موثر داشتند. سپس به مشهد برگشت و فعالیت­های علمی را در مشهد ادامه داد.

 

ترورناموفق

در سال ۱۳۵۹بازگشت سید عزالدین حسینی در مقام امام جمعه شهر با مخالفت برخی روحانیون همراه شد. روابط نزدیک زنجانی با مهدی بازرگان، فشار‌ها را بیشتر کرد. سرانجام چند نفر وی را هنگام وضو گرفتن در حیاط خانه‌اش به رگبار بستند. آسیبی به کسی نرسید، اما سید عزالدین زنجانی مجبور به ترک شهر و مهاجرت دائم به مشهد شد. بعد‌ها وی ترورکنندگان خود را بخشید و آن‌ها آزاد شدند. رهبر و مغز متفکر این ترور، یک دانشجوی ۲۲ ساله دانشکده کشاورزی زنجان به نام ابوالفضل نوری بود که دو سال و نیم بعد در جبهه‌های جنگ در حالی که از فرماندهان لشکر عاشورا بود شهید شد.

 

فعالیت‌های اجتماعی-فرهنگی

سید عزالدین زنجانی در دوران سکونت در زنجان در مسجد جامع (سید) اقامه نماز می کرد و برای مردم سخنرانی می کرد و مراسم های مذهبی نیز با حضور او انجام می شد و بیت او نیز محل مراجعات مردم بود. بعد از سکونت در مشهد در مسجد امام صادق(ع) این شهر نماز اقامه می‌کرد و جلسه تفسیر قرآن برگزار می کرد به پرسش های جوانان پاسخ می گفت. در سوابق فعالیت های فرهنگی سید عزالدین حسینی مدیریت حوزه علمیه زنجان، تأسیس کتابخانه جامع موسوم به کتابخانه حسینی، ساخت مساجد متعدد در زنجان و روستاهای تابعه نیز دیده می شود.

 

منابع

*بیات، مسعود، انقلاب اسلامی در زنجان، تهران: مرکز نشر اسناد انقلاب اسلامی، 1388ش.

*روزنامه خراسان، 24اردیبهشت ماه 1393ش.

*پایگاه اطلاع رسانی آیت الله حاج آقا عزالدین زنجانی.

*پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید محمد حسینی زنجانی.

*پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه ای.

*پایگاه اطلاع رسانی شخصیت نگار.

*پایگاه اطلاع رسانی وارثون.

*خبرگزاری رسا.

*شبکه اجتهاد.

این مطلب بر اساس شیوه نامه های دایره المعارفی نوشته شده است و نیاوردن القاب بقصد بی احترامی نبوده است.

لینک های سالم این مطلب را در ویکی شیعه ببینید.

نظرات   

 
+1 #2 حسن اسدی میگه 1394-03-21 08:19
با سلام. درباره ترورکننده من از حضرت آقای سید محمد حسینی زنجانی چنین شنیده ام که : آن شخص بعدها شهید شد و البته قبل از شهادت جهت حلالیت طلبیدن در مشهد به دیدار ابوی رفت و حلالیت خواست و ابوی هم حلال کرده بودند و برخورد مهربانانه ای با وی داشته اند...
------------
سلام
بسیار ممنونم/
نقل قول
 
 
+1 #1 طلبه جوان میگه 1394-03-17 08:58
سلام آقا رضا ...
خداوند ان شاء الله ایشان بیامرزد و با انبیاء محشور کند؛ چرا که خدمات گرانقدری در زنجان داشتند !!!
اما جسارتا در آن بخش که به ترور ایشان پرداخته اید در مورد ابوالفضل نوری تشکیک وجود دارد !!
چرا که به احنمال قریب به یقین ترور کننده قفل کمد ابوالفضل نوری را شکسته و کلت کمری او را دزدیده بود !!
شما فرمودید ترور کننده شهید شده اما آ سید محمد حسینی فرزند آ سید عزالدین در خاطره ای فرموده اند:
... آن ترور کننده پشیمان شده بود و چند سال قبل آمد نزد مرحوم ابوی معذرت خواست و توبه کرد و الآن هم با ما ارتباط دارد !!!
پس مشخص است که شهید نشده و به شهید نوری تهمت زده شده است!!!!
البته در منابع دیگری هم ذکر شده است که ترور کننده بعدها رییس صدا و سیمای زنجان شد.
موفق باشید
------------
سلام وادب
ممنونم از تذکر خوب شما
نمیدونستم.
البته ممکنه چند نفر یاشن که در اینصورت مساله قابل جمع است حتما این مساله را از ایت الله خواهم پرسید انشالله.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی