جمعه, 04 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

عمامه طلبه ها نشانه چیست؟ تقوا؟ علم؟ نان؟قدرت؟

عمامه: عمامه پارچه ای نازک به پهنای تقریبا یک متر و طول پنج تا هشت متر است ، معمولا جنس آن از پنبه است از این رو بسیار سبک است . عمامه در دو رنگ متداول است: عمامه سیاه ویژه سادات است و عمامه سفید را غیر سیدها بر سر میگذارند.  هر طلبه مجاز است پس از سپری کردن مقدمات حوزوی(پایه شش) عمامه بر سر بگذارد. معمولا طلبه های جوان و فضلا عمامه های کوچک و متوسطی بر سر میگذارند اما علمای بزرگ بعضا عمامه های بزرگی استفاده میکنند که ممکن است از نظر ظاهری بر ابهت آنها بیفزاید.

مدل ها: عمامه ها در مدلهای مختلفی بسته میشوند برخی عمامه را ریز چین میبندند که تعدادچینهای زیادی دارد و طبیعتا وقت زیادی را میگیرد شاید نزدیک نیم ساعت، برخی دیگر عمامه را با چینهای بزرگ میبندند که با سرعت میتوان اینکار را انجام داد.  طلبه ها مدلهای عمامه را با علما بیشتر میشناسند مثلا مدل عمامه علامه طباطبایی که عمامه بسیار کوچکی بود حتی گفته میشود ایشان برای جلوگیری از اتلاف وقت عمامه خود را دوخته بود و باز و بسته نمیکرد یا مدل عمامه آیت الله وحید که عمامه بسیار بزرگی است که معمولا علمای بزرگ نجف آنگونه عمامه میبندند، برخی از طلبه ها در بستن عمامه از استاد خود تبعیت میکنند.

بستن عمامه: بستن عمامه کمی سخت است و نیاز به تمرین دارد بسیاری از طلبه ها خود نمیتوانند عمامه خود را ببندند از این رو از دوستان خود میخواهند این کار را برای انها انجام دهند. طلبه هایی که در بستن عمامه تبحری ندارند در سفرهای تبلیغی عمامه بسته شده یدکی بهمراه دارند تا در صورت که عمامه اصلی باز شد بتوانند از آن استفاده کنند، عمامه پس از بسته شدن و گذاشتن بر سر قالب میگیرد و بسادگی باز نمیشود. طلبه ها برای عمامه خود احترام زیادی میگذارند و معمولا در جالا بلندی آنرا قرار میدهند.

محل خرید : معمولا در قم مغازه های متعددی هستند که لباس روحانیت عرضه میکنند و عمامه را میتوان از این فروشگاهها تهیه کرد شاید متری حدود دوهزارو پانصد تومان باشد که شش متر آن پانزده هزارتومان میشود، هر عمامه را میتوان برای چندین سال استفاده کرد. برخی ها تصور میکنند که عمامه توسط نهاد خاصی به طلبه ها داده میشود در صورتی که اینگونه نیست و باید آنرا خرید. جالب است که برخی از علما برای تشویق طلاب به آنها عمامه هدیه میکنند.

انواع عمامه ها:

عمامه تقوا: برخی از کسانی که عمامه بر سرمیگذارند انسانهای بسیار با تقوا و اهل مراعاتی هستند اعمال و رفتار آنها انسان را بیاد خدا میندازد این دسته از علما بدور از هواهای نفسانی زندگی میکنند و هدف اصلی آنها رشد و بالندگی معنوی انسانها است نگاه انها به افراد جامعه بعنوان بندگان خداست که باید با تغافل به عیوب نگاه کرد و مردم را در راه رسیدن به خداوند تشویق کرد، هرچند این دسته از علما از نظر شهرت و دنیا غریبه اند اما میتوان در گوشه ای از شهرها این دسته از علما را یافت و از انها استفاده کرد البته خود این دسته تمایلی برای مطرح شدن و شهرت ندارند.

عمامه علم: برخی نماد علم هستند صاحب این عمامه ها عمری را در مطالعه و درس و تحقیق گذرانده اند و صاحب فکر و اندیشه هستند بزرگترین امتیاز این دسته این است که دنبال حقیقت هستند و مدعی اند که اسلام در پاسخگویی به سوالات تواناست و نباید از پرسشها ترسید که همین سوالات به رشد و شکوفایی تفاسیر دین کمک میکند از این رو اگر با این دسته از عمامه دارن مواجه شدید سعی کنید دیدگاه خود را با خیال راحت مطرح کنید که آنها با فکر و اندیشه شما رفتار منطقی میکنند، یا دیدگاه شما را میپذیرند یا آنکه با استدلال ان را تعدیل یا رد میکنند.

عمامه نان: عده ای از جماعت طلبه و روحانی با لباس روحانیت کاسبی میکنند هرجا لباس بٌرد داشته باشد از عمامه هزینه میکنند و بر سرمیگذارند اگر مجلس متدینین باشد و عمامه احترامی داشته باشد عمامه بر سر است اما هر جا عمامه بخواهد از آنها هزینه بگیرد میدان را خالی میکنند لباس محدودیت هایی دارد و نمیتوان براحتی همه جا پوشید بطور خلاصه این دسته از عمامه داران عمامه را ابزار کاسبی قرار داده اند.

عمامه قدرت: امان از این عمامه داران که اگر مواظب نباشی دودمانت را برباد میدهند، این جماعت عمامه را وسیله ای برای کسب قدرت میدانند و دین را وسیله ای برای توجیه کارهای خود، اگر عمامه قدرت با عمامه علم مخلوط شود و عمامه تقوا غایب باشد باید بخدا پناه برد چرا که از مخلوط این دو آدمهایی تولید میشوند که شهوت قدرت و ابزار توجیه علمی دارند و نمیتوان کاری کرد فقط توصیه این است که به این جماعت نزدیک نشوید.

نظرات   

 
+4 #38 سالک میگه 1393-12-06 16:01
ممنون از اطلاعاتتون. سایت خوبی دارین. موفق و پیروز باشین
نقل قول
 
 
0 #37 حسین میگه 1393-10-04 17:14
سلام ممنون
نقل قول
 
 
-2 #36 عبدالله عاصی میگه 1393-06-15 00:06
سلام بزرگوار.
به آدرس ایمیلی که فرمودید() یک ایمل ارسال کردم و سوالی از خدمتتون پرسیده ام که اگر لطف کنید پاسخ بفرمایید متشکر خواهم شد.
التماس دعا.
-----------
سلام ارسال کردم
نقل قول
 
 
-1 #35 آسمون میگه 1393-06-06 08:38
:lol:
نقل قول
 
 
-7 #34 محمد میگه 1393-04-19 11:52
سلام
من از عمامه و عمامه داران خوشم نمیاد اما ازمطالبتون کلی اطلاعاتم اضافه شد و نیز لذت بردم
موفق باشید
نقل قول
 
 
+3 #33 سعید میگه 1392-11-18 12:36
سلام. اگه برای عمامه به سر گذاشتن یا همون تلبس جدیت به خرج می دادند و به هر بهانی همه رو تشویق به تلبس نمی کردند قداست لباس بهتر حفظ می شد. حوزه خیلی طلبه داره و می تونه در همه بخش های کشور این افراد رو به کار بگیره.
نقل قول
 
 
0 #32 گمنام آشنا میگه 1392-09-20 15:50
یه عمامه سر می کنن هزار تا قصد وو غرض توش پیدا میشه
نقل قول
 
 
+3 #31 سیروس میگه 1391-11-27 06:27
سلام علیکم
با این جمله نمی خواهم نظر عوض کنم.
رهبر انقلاب اسلامی در شهر ما که بودند فرمودند.

وقتی طلبه ای عمامه به سر میگذارد یعنی از او سوال میپرسند.

و به کسانی که گفته اند این دری وری ها چیست میگویم روز قیامت همه چیز را خواهید فهمید

این مطلب برایم روشن شد که میگفتند تا انسان دقایق مرگ را درک و احساس نکند همین طور نادان است.

عمامه که چیزی نیست باکتری ها را هم در قیامت به شما نشان خواهند داد
نقل قول
 
 
-4 #30 بیکار تر از یو میگه 1391-10-22 02:10
آقای محترم
اینایی رو که گفتی مال عمامه نیست مال اشخاص عمامه به سر است
عمامه تیجان الملایکه ست
این دری وری ها رو با کدام توجیه داری پخش میکنی؟!!!!!!!!!!
حتما داری تبیلغ دین میکنی؟؟!!
در مورد اشخاص کلی بنویس ولیانصافا فک نمی کنی داری از طلبه بودنتون سو استفاده رو میکنین تا به آتیش افراد آنچنانی دامن بزنین (اعانه بر اثم )
--------------
سلام وادب
بخش اول فرمایش شما: بحث من عمامه بعلاوه کسی بود که عمامه را بر سرش گذاشته.
بنده خدا مگه بده یه مقداری ریز بشیم مردم در مورد روحانیت شفاف بشن حداقل بدونن یه عده ای از اینا ادمهای باتقوا و عالمی هستن.
فکر میکنی ثلا من این چیزارا ننویسم عالم و ادم روحانی دوست میشن.
نقل قول
 
 
-3 #29 لاله پرپرشده میگه 1391-10-12 10:59
سلام نمی دونم شما از سایت دیگه کپی کردید یا سایت دیگه از شما
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی