دوشنبه, 07 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

لقب های حوزوی را بشناسیم؟

بر چه اساسی به یك روحانی، حجت الاسلام گفته می شود؟ چرا روحانی دیگری حجت الاسلام و السلمین خوانده می‌شود؟ آیت الله چه کسی است؟ آیت الله العظمی به چه کسی گفته میشود؟بر چه اساسی این القاب به روحانیون اطلاق می‌گردد؟

 

دو نکته:    

 

نكته اول: این الفاظ در طول تاریخ دست‌خوش تغییر شده اند. مثلاً ثقة الاسلام كه اینك برای طلاب مقدمات‌خوان و مبتدی به كار می‌رود در گذشته برای علمای بزرگ به كار می‌رفت مانند ثقةالاسلام كلینی. یا لفظ حجة الاسلام و المسلمین برای مراجع به كار برده می‌شد چنان‌چه بر روی رساله‌ها ی مرحوم آیت الله بروجردی می‌بیننیم، اما امروز این الفاظ معنای دیگری یافته‌اند. حتی برخی استعمال‌ها نوظهور و مربوط به سده‌ی اخیر است، لقب آیت الله العظمی پس از مرحوم بروجردی رایج شد. یا بطور مثال در برهه ای از زمان لقب آخوند برای علمای بزرگ استفاده میشد مانند آخوند خراسانی. اما آنچه مد نظر است لقب هایی است که امروز در عرف حوزه بکار میرود.

 

نکته دوم: این لقب ها در محیط حوزه کاملا عرفی است و نهاد خاصی برای اعطای این لقب ها وجود ندارداز این رو نمیتوان بر روی این لقب ها قسم خورد بلکه تابع عواملی هستند که به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

 

1-لقب ها از نگاه مراکز علمی حوزوی: طبیعتا مراکز علمی حوزوی براحتی این لقب ها را به کسی اعطا نمیکند یعنی اینکه در بکار بردن این لقب ها دقت های لازم را دارند بطور مثال شما اگر دقت کنید امام خمینی ره در احکامی که برای برخی از علما استفاده میکند از لقب حجت الاسلام استفاده میکنند در حالی که این علما در همان زمان آنها مجتهد بودند و میشد به آنها آیت الله اطلاق کرد، از این رو در مراکز حوزوی این القاب با دقت و وسواس بیشتری مورد توجه قرار میگیرد.

 

2- جایگاه اجتماعی و مردمی: جایگاه اجتماعی و مردمی برخی از روحانیان نیز در اطلاق لقاب بر آنها تاثیر گذار است مثلا برای یک روحانی که در یک استان جایگاه خوبی دارد و مردم او را بسیار قبول دارند از لقب آیت الله استفاده میکنند و حال ممکن است وی از نگاه حوزوی آیت الله نباشد اما بهر ترتیب این شخص جایگاه یک آیت الله را در بین مردم دارد از این رو برخی از آیت الله هایی که در شهرستانها زندگی میکنند دارای این لقب آیت اللهی هستند و اگر چه برخی از آنان نیز جایگاه علمی هم دارند. البته باید گفته شود که لقب حجت الاسلام و حجت السلام والمسلمین از نظر عرفی تفاوت چندانی ندارد و مردم براحتی این واژه ها را بجای هم بکار میبرند.

 

3-جایگاه حکومتی: برخی از جایگاه های حکومتی بگونه ای هستند که معمولا نیاز به فردی است که آیت الله باشد از این رو بعد از انتصاب افراد به این جایگاه ها لقب آیت الله بر آنها اطلاق میشود بطور مثال برخی از ائمه جمعه از نظر حوزوی در حد لقب آیت الله نیستند اما بمرور با استفاده هایی که رسانه ها بکار میبرند این القاب بر آن اشخاص حمل میشود.

 

 

مهم‌ترین این القاب عبارتند از: ثقة الاسلام، حجت الاسلام، حجت الاسلام والمسلمین، آیت الله، آیت الله العظمی.

 

 

ثقة الاسلام

 

ثقة الاسلام به طلاب مبتدی و مقدمات‌خوان اطلاق می‌شود. دوره ی مقدمات از آغاز طلبگی تا پایان كتاب شرح لمعه است كه معمولا در شش سال به پایان می‌رسد. در این دوره طلاب با ادبیات عرب به طور مفصل و فقه و اصول به صورت نیمه استدلالی آشنا می‌شوند. واژه ی ثقة الاسلام كاربرد اندكی دارد و غالباً استعمال نمی شود.

 

حجةالاسلام

 

حجةالاسلام به طلاب دوره‌ سطح گفته می‌شود. در این دوره طلاب سه كتاب فرائدالاصول معروف به رسائل و كفایة الاصول را كه در علم اصول نگاشته شده است به همراه كتاب مكاسب تلمذ می‌كنند. این كتب شامل فقه و اصول استدلالی است كه به صورت متن محور تدریس می‌شود. این معمولاً چهارسال به طول می‌انجامد.

 

حجةالاسلام والمسلمین

 

با ورود به مرحله بعد و اشتغال به درس خارج، لقب طلاب كمی سنگین‌تر می‌شود و به آنان حجة الاسلام و المسلمین گفته می‌شود. دوره‌ی خارج ادامه دوره‌ی سطح است و در آن فقه و اصول به صورت مفصل و استدلالی بحث می‌شود با این تفاوت كه متن محور نیست و استاد كتاب خاصی را محور درس قرار نمی‌دهد و بحث آزاد است. البته سیر درس و فهرست آن معمولاَ منطبق با یكی از كتب معروف است. برای نمونه بحث اصول غالباَ مطابق با سیر كتاب كفایه است، كه در سالیان اخیر عده‌ای از بزرگان در صدد تكمیل این سیر بودند مانند آیت الله شیخ محمدحسین اصفهانی كه الاصول علی نهجه الحدیث را با ترتیب و تبویب نو نگاشت و پس از وی به شهید آیت الله سید محمدباقر صدر نیز می‌توان اشاره كرد. سیر خارج فقه نیز غالباَ بر اساس كتاب عروة الوثقی یا شرایع است. مرحوم آیت الله فاضل لنكرانی تحریرالوسیلهِ امام خمینی را محور سیر درس خارج فقه قرار داده بود. باید توجه داشت که در جامعه و عرف مذهبی به هر عمامه بسری این لقب اطلاق میشود.

 

آیت الله

 

آیت الله به كسی اطلاق می‌شود كه دوره‌ی خارج را با موفقیت گذرانده باشد و به درجه اجتهاد رسیده باشد. اجتهاد به این معناست كه این فرد این توانایی را دارد كه خود با استفاده از ادله و مبانی فقهی و اصولی احكام را استخراج كند. مجتهد خود بر دو گونه است، كسی كه در برخی از ابواب فقه مجتهد است كه وی را مجتهد متجزی می‌نامند و كسی كه در تمام ابواب فقه مجتهد است. آیت الله علاوه بر گذراندن این تحصیلات باید چندین سال نیز تدریس درس خارج فقه یا اصول داشته باشد تا بر وی آیت الله اطلاق شود در کاربرد واژه آیت الله و العظمی باید دقت کرد که برای کسانی که در وادی فقه و اصول هستند میتوان این وازه ها را بکار برد، کسانی که در وادی فلسفه یا کلام هستند و فاقد تحصیلات فقهی هستند این واژه ها را بکار نمیبرند.

 

آیت الله العظمی

 

به مراجع تقلید آیت الله العظمی گفته می‌شود. مرجع تقلید مجتهد اعلم جامع الشرایط است. هر مجتهدی به مقام مرجعیت نمی‌رسد. برخی از این عنوان و مقام فرار می‌كنند مانند مرحوم سید محمد فشاركی و برخی به احترام استاد خود ردای مرجعیت بر تن نمی‌كنند مانند شیخ محمدعلی كاظمی نویسنده فوائد الاصول كه تقریر نویس درس میرزای نائینی است و برخی خود قائل به مرجعیت دیگری هستند. البته کسانی که این واژه در مورد آنها استفاده میشود نیز ممکن است درجه بندی داشته باشند یعنی برخی آیت الله العظمی درجه یک هستند برخی هم درجه دو و سه که آیت الله هستند اما مریدان به آنها آیت الله العظمی میگویند.

نظرات   

 
-2 #15 فرهادی میگه 1394-06-01 05:52
بنام حضرت دوست
سلام علیکم
دهه کرامت بر شما برادر عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنم
در حوزه علمیه کرمانشاه یکی از طلبه های(محمدرضا خواجوی) که از رزمنده های دفاع مقدس و ولایتمدار می باشد دارای چیزی حدود 20 وبلاگ هستند.
اما یکی از آن وبلاگها که جزء یکی از وبلاگهای برتر استان است.
وبلاگ(سیاست انقلابی کرمانشاه)می باشد که لازم است به ایشان باید خسته نباشی گفت.
نقل قول
 
 
+2 #14 امیرمحمداسکندری میگه 1393-10-19 12:38
سلام لقب شیخ روبه چه دوره ای ازدرس هابه طلبه هامیگن
-----------
سلام وادب
به دوره خاصی اختصاص ندارد و گاهی به طلبه ها گاهی به اساتید و گاهی به اساتید با سن و سال بالا شیخ می گویند
نقل قول
 
 
-1 #13 سحر میگه 1393-08-06 07:52
سلام دوست عزیزم ایران
به هرکس که به ی سطح علمی در حوضه برسه لباس میدن.این چیزی که شما میگین که نباید به خیلیا (از نظر شما)لباس ندن مثل این میمونه که به شما بگن حالا که لیسانس یا دکتری گرفتی مدرک نمیدیم.
همه جا خوب و بد داره این تشخیص شماست که درست انتخاب کنیدمثلا وقتی شما مریض میشین میخواین دکتر انتخاب کنیدمیگردین و از بین تمام متخصصای مرتبط اونی که درکش ازدرمان مریضی بالاتر رو انتخاب میکنید با اینکه همه ی سری کتابو خوندن و به همشون میگن متخصص.طلبه ها هم همینجون
------
سلام م چنین نظری ندارم پوشیدن لباس در حوزه اختیاری است اما مدرک غیر از لباس است من میگویم کسی که یک دوره درسی را در مرکز اموزشی خوانده باشد باید مدرک دریافت کند.
نقل قول
 
 
-6 #12 ایران میگه 1393-03-27 07:26
سلام
راستش من با روحانیت چندان اشنا نبودم از طریق سایت شما و چند تا سایت دیگه اشنا شدم .ضمنا با دیدن یک روحانی( که اسم وظاهرش فقط روحانیه)وهم چنین نقل هایی که از انها میشنوم به این نتیجه رسیدم که روحانیت هم خودش به دو دسته تقسیم میشه عوام و خواص
عوامشون که تعداد بالای حوزه رو تشکیل میده
خواصشون در حد انگشتهای دست اند
مثل جامعه ...
تو روبه مقدساتتون قسم اجازه بدید مردم راحت باشند.چی دارید برای گفتن ؟شماها که خودتون وضعتون از هر چه انسان عام و عادیه بدتره...حوزه چرا به برخی طلبه ها که اختلال شخصیت دارند لباس میده ؟چرا حوزه وقتی شخصی به یک درجه فکری واعتقادی لازم ومعقول رسید ملبس نمیشند؟
نقل قول
 
 
+4 #11 محمد میگه 1392-12-13 20:07
سلام و عرض ادب
من هم طلبه ام و طبق فرمایش شما باید حجت الاسلام باشم.
ولی از نظر بنده این القاب تشریفاتی و برای احترام است برای همین است که گاهی تناسب ندارد. مثلاً ثقة الاسلام در واقع فردی را می گویند که راوی احادیث است و بسیار مورد وثوق، اما حالا آن را آن قدر پایین آورده اند که برای مبتدیان به کار می برند.
آیت الله العظمی هم بیشتر زیبنده امیر المؤمنین علیه السلام است.

برادری هم که از واژه «حاج آقا» پرسیده بود، به نظر من آن هم برای احترام است و صرفاً تشریفاتی است و ربطی به حج رفتن ندارد.

گاه به دانشجوی مهندسی، مهندس مس گویند و حتی به غیر دانشجو اگر اهل فن باشد. این ها برای احترام و تشریفات است.
نقل قول
 
 
0 #10 020 میگه 1392-11-14 18:33
از خودت درور کردی؟چرا هیچ منبعی ذکر نکردی؟
مومن خدا رسانه ها میان از سایتت برمیدارن اونوقت یه منبع کوچیک هم نیاوردی یا از کسی نقل مضمون کنی.بهتر بود رشته ای و علمی میاوردی نه اینکه نظرات شخصی و عامیانه.
-------
سلام دوست عزیز
این اصللاحات منبع خاصی ندارن و بیشتر در عرف حوزه مطرح هستند. اگر شما منبع خاصی دارید بفرمائید میذارم زیر مطلب. از نظر علمی هم این مطلب در بخش اصطلاحات شفاهی و غیر رسمی یک صنف قرار میگیره.
نقل قول
 
 
-1 #9 کاظم میگه 1392-10-08 11:38
تو رو خدا ببین کسی رو که فقه اکبر میخونه اصلا آدم حساب نمیکنن
نقل قول
 
 
-1 #8 حسین میگه 1392-10-08 07:00
پس میگید من کلا بیخیا سوم چون پدرم اصلا راضی نمیشه :sad:
----------
بنظرم با چند نفر مشورت کنید اما بنظرم دیپلم بگیری بعد بیای حوزه خوبه، اگه برات قطعی شد بری حوزه میتونی پدرتو راضی کنی.
نقل قول
 
 
0 #7 حسین میگه 1392-10-08 05:37
سلام من سوم راهنمایی هستم ومیخوام وارد حوزه بشم ولی پدر شدیدا مخالفت میکنه به نظرتون بعدا میتونم همزمان دروس حوزه را با دانشگاه بخوانم
راستی چند سال طول میکشه که آدم اجتهاد بگیره؟
خوش به حال شما که وارد حوزه شدید :roll:
----------------------

سلام وادب
بله شما میتونید همزمان هر دوتا رو بخونید.
اجتهاد زمان طولانی لازم داره مثلا بیست سال درس خوندن حسابی.
اگه علاقمند هستین باید بتونید پدرتون رو اقناع کنید.
نقل قول
 
 
0 #6 صدرا میگه 1392-10-07 15:38
نقل کردن علی:
سلام
خب یه اشاره ای هم میکردید به اینکه به چه دلیلی لفظ حجة الاسلام و یا آیت الله بکار برده شده و از الفاظ دیگری استفاده نشده؟


سلام. تا جایی که اطلاع دارم لفظ آیت الله هم اولین بار به علامه حلی اطلاق شد. ایشان در 14 سالگی مجتهد و در 28 سالگی مرجع تقلید شد و بعد از آن، علما برای اولین بار این لقب را به ایشان دادند و از آن به بعد باب شد.

مطلب خوبی بود - متشکر
----------
سلام وادب ممنونم ازتون
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی