دوشنبه, 07 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

طلبه های موتور سوار

شاید بتوان قم را شهر موتور سواران نامید، بسیاری از مردم از وسیله نقلیه موتور سیکلت استفاده میکنند، حتی کسانی که ماشین دارند معمولا موتور هم دارند یا اینکه حداقل اکثر قمی ها در یک دوره ای از زندگی خود متکی به موتور بوده اند شاید همین رواج موتور سواری باعث شده است که موتور سواری طلبه با عبا و عمامه برای خود طلاب و مردم امری عادی جلوه کند و این در حالی است که اگر در شهرستانها طلبه ای با لباس روحانیت موتور سواری کند انگشت نما میشود یا اینکه اکثر مردم او را میشناسند.

 

ماشین سواری علما و مدرسین: مراجع تقلید و مدرسین بنام حوزه معمولا با ماشین رفت و آمد ماشین همراه با راننده، معمولا این بخش از حوزه بدلیل کهولت سن توان استفاده از وسایل نقلیه دیگر را ندارند یا آنکه شان آنها بگونه ای نیست که بتوانند مثلا با اتوبوس واحد رفت و آمد کنند، البته شاید وقت برای آنها بسیار مهم تر باشد چه آنکه بسیاری از آنها دارای اشتغالات علمی و بعضا اجرای فراوانی هستند و چند دقیقه هم میتواند برای آنها ارزشمند باشد، برخی از علما و مراجع تقلید نیز که بیت شان به حرم و حوزه علمیه نزدیک است ترجیه میدهند با پای پیاده در درس و بحث حضور داشته باشند، مثلا مرحوم آیت الله اشتهاردی تا آخر عمر پیاده روی میکرد و معمولا میشد ایشان را در خیابان مشاهده کرد، آیت الله شبیری زنجانی نیز تا این اواخر با پای پیاده در درس و حرم حاضر میشد اما اکنون از یک پراید استفاده میکنند البته فاصله دفتر ایشان با حرم کم است، ماشین هایی که علما از آن استفاده میکنند معمولا پژو و سمند است همراه با راننده ای که در دفتر کار میکند و احیانا بخشی از برنامه های آیت الله را نیز هماهنگی میکند علما و روحانیون که دارای ماشین و راننده شخصی هستند بخش محدودی از حوزویان را تشکیل میدهند.

 

روحانیون میانسال و استفاده از وسایل عمومی: روحانیان میان سال در حوزه علمیه یا پیاده روی میکنند یا از تاکسی و اتوبوس استفاده میکنند، علت ماجرا آن است که در دوره جوانی آنها گرفتن گواهینامه خیلی رواج نداشته است و اکنون نیز سن و سالی از آنها گذشته است و احتمالا حوصله گرفتن گواهی ناه و توان رانندگی ندارند، سطح معیشت آنها نیز سنتی بوده است و در جایی شاغل نیستند از این رو درآمد مناسبی برای خرید ماشین ندارند از این رو ترجیه میدهند از وسایل عمومی استفاده کنند. البته ممکن است برخی از آنها نیز معتقد باشند باید مانند مردم متوسط به پایین زندگی کرد از این رو گرفتن ماشین را از این جهات درست نمیدانند،این بخش از روحانیان معمولا از تاکسی یا اتوبوس استفاده میکنند و همین رویه باعث شده است همچنان به مردم نزدیک تر باشند. از سوی دیگر در سالیان قبل روحانیون سعی میکردند در اطراف یا نزدیک حرم سکونت داشته باشند تا به حرم و درس نزدیک باشند. از سوی دیگر پیاده روی نیز برای خود جایگاهی داشته است و برخی از این طیف از روحانیان حتی از راه دور نیز با پای پیاده به حرم و درس میروند.

 

طلبه های ماشین سوار: این بخش از طلاب کسانی هستند که بیشتر از ده سال در حوزه بوده اند و احتمالا در یک مقطع موتور سواری را تجربه کرده اند اما اکنون توانسته اند ماشینی برای خود دست و پا کنند، درآمد بخش از این طلاب سنتی نیست بلکه بسیاری از آنها در کنار طلبگی شغلی نیز برای خود دست و پا کرده اند و مثلا از طریق پژوهش یا شغل های فرهنگی و تبلیغی توانسته اند ماشینی خریداری کنند یا آنکه خانواده کمکی به آنها کرده است.  برخی از طلاب نیز بسبب دوری از شهر مجبور شده اند به هر نحوی ماشینی خریداری کنند. مثلا شهرک پردیسان با شهر بیشتر از ده کیلومتر فاصله دارد و اگرچه برخی از طلاب ساکن در پردیسان موتور دارند اما رفت و آمد همه روزه با موتور به شهر خطرناک است و تاکسی هم بسیار گران است و اتوبوس هم نزدیک به یک ساعت برای رساندن مردم به شهر وقت نیاز دارد از این رو طلبه به این نتیجه رسیده است که به هر طریقی باید ماشینی خریداری کند. البته تغییر ذهنیات طلاب نیز در این زمینه موثر بوده است بسیاری از این طلبه ها ی امروزی اساسا داشتن یک زندگی متوسط را حق خود میدانند و خود را با دیگران مقایسه میکنند و میگویند اگر دانشگاه رفته بودیم مدرک دکتری را گرفته بودیم و الان درآمد و زندگی خوبی داشتیم اما اکنون که در حوزه هستیم نباید از حداقل ها خود را محروم کنیم و اینکه نباید خانواده را از زندگی محروم کرد. این طیف از طلابی که ماشین دارند تعدادشان کم نیست.

 

طلبه های موتور سوار: بسیاری از طلبه ها در یک مقطعی موتور سوار هستند در سالیان قبل از موتور های مختلفی استفاده میکردند یاماها، هندا و حتی گاهی نیز دیده میشد طلبه ای موتور رکس سوار شده است و این مساله برای مردم کاملا عادی بود و ممکن بود گاهی مسافران با دیدن حاج آقای سوار بر موتور رکس خیره شده و لبخندی بزنند و احتمالا برای هم شهری های خود تعریف کنند، اما در این سالها خبری از اینگونه موتورها نیست و موتور هندا جایگزین شده است، مواجهه راهنمایی و رانندگی کاملا جدی است و طلاب با بقیه مردم تفاوتی ندارند از این رو متعدد مشاهده میشود که موتور های طلبه ها در خزان موتور گیری به پارکینگ منتقل شده است البته طلاب از گذاشتن کلاه کاسکت معاف هستند چرا که جمع کردن آن کلاه با عمامه کار سختی است اما پلیس در زمینه گواهینامه، بیمه و موارد دیگر شوخی ندارد. برخی از طلاب در مقطعی شایعه کرده بودند که آیت الله مکارم شیرازی از رئیس راهنمایی خواسته است با طلاب کاری نداشته باشند و همین باعث شده بود برخی از طلاب در هنگام دستگیری موتورشان بگویند در دفتر آیت الله مکارم کار میکنند البته نقشه ای که کارساز نبود. معمولا طلبه های جوان تر موتور سوار میشوند چرا که درآمدی برای خریدن ماشین ندارند و هزینه های تاکسی هم گران است و اتوبوس نیز بسیار وقت گیر است خصوصا در ترافیک قم. اکثر این دسته از طلاب با همسر و فرزند خود سوار موتور میشوند البته برخی از علما چنین کاری را پسند نمیکنند یادم است پیش یکی از آقایان بودم ایشان از موتور سواری طلاب بهمراه همسر بسیار گلایه میکرد وقتی من از خانه آن آیت الله بیرون آمدم ماشین پژویی با شیشه هایی دودی ایستاد و خانواده آیت الله پیاده شدند من با خودم گفتم معلوم است که هر طلبه ای این ماشین را بهمراه راننده داشته باشد معلوم است که سوار موتور نمیشود.

نظرات   

 
+2 #14 رظا طا هری میگه 1393-10-24 06:50
با سلام وتشکر
این جور نیست که طلبه ها فقط متکی به شهریه باشند به نظر من انکه وظیفه اولیه خودش رو انجام نده (خدمت به خانواده)هیچ وقت نمیتونه به دیگران انجام وظیفه و خدمت کنه . بعضی اقایون به بهانه درس تنبلی میکنند البته خیلی ها اینجوری نیستند من خودم همون زمانی هم که در حجره حتی بودم کار میکردم الان هم یک کارگاه آهنگری دارم که بعد از درس و بحث کتر میکنم البته در سطح فوق حرفه ای .
لطفا مسائل رو آنگونه که هست ببینید نه آنگونه که می بینید بگوئید
نقل قول
 
 
+2 #13 معصومه میگه 1393-06-29 11:43
سلام من يه سوال خيلي مهم داشتم من امسال كارشناسي رو تموم ميكنم دوست دارم فقط حوزه جامعت الزهرا برم ايا امكانش هست؟
-------------
سلام
شما باید در ازمونش شرکت کنید برای تحصیل حضوری سختگیری هایی وجود داره اما غیر حضوری اسون تره. در کل فکر میکنم امکان دارد.
نقل قول
 
 
+1 #12 سمانه نوروزی میگه 1393-05-05 13:01
با سلام لطفا در انتشار کلیپ چند رسانه ای زیر سهیم باشید.
www.youtube.com/watch?v=wwFbnIaewug
jamnews.ir/detail/News/376501
تیترهای پیشنهادی:
کلیپ/ «شبکه اهل بیت» با رژیم صهیونیستی همراه شد!
دفاع تمام قد «شبکه اهل بیت» از کشتار فلسطینی ها+ ویدئو
نقل قول
 
 
+1 #11 علی میگه 1393-01-30 11:15
سلام آقای تاران
خوبید؟

یه سوال برام پیش اومده:
از اونجایی که توی سایت معاونت اموزش نوشته تحصیل همزمان شرطش سطح دو بودن هست، یعنی شما هم که رفتید دانشگاه اول سطح دو رو گرفتید رفتید؟
واقعا این قانون (اعطای مجوز تحصیل همزمان) عمل میشه یا همین طوری کشکی هس؟ واقعا باید برای تحصیل همزمان بذاریم تا پایان سطح دو؟

ممنون میشم پاسخ بدید
-----------
سلام وادب
به این قانون عمل نمیشه دقیق. اگه معافیت تحصیلی درست باشه دانشگاه ثبت نام میکنه و مشکلی نیست.مونده هدف شما چی باشه بنظرم هر زمان بری فرقی نداره باید دوتاییشم خوب بخونی.
نقل قول
 
 
+3 #10 محمد میگه 1393-01-30 08:21
سلام شیخ علی کارگر به رحمت ایزدی پیوست. شادی روحش صلوات
نقل قول
 
 
-1 #9 صبوري میگه 1393-01-30 04:31
سلام
به اميد روزي كه همه از طريق كار كردن توان مالي خود را افزايش دهند. كارآموزي و دانشجويي و طلبگي شغل نيست كه از آن درآمدي حاصل شود وليكن معلمي شغل هست.
به اميد روزي كه طلاب عزيز واقعيتها را درك كنند. يادمان نرود كه مولا علي عليه السلام چاه آب نيز حفر مي كرده اند. حوزه نه به خود حوزه انديشيد نه به جامعه...
نقل قول
 
 
+3 #8 آقا ابی میگه 1393-01-28 18:21
سلام حاج آقا خیلی خوب بود.
یادایامی رکس سواری بخیر
ای کاش عکسی از رکستونو می گذاشتین جذابیت داشت.
نقل قول
 
 
0 #7 سید میگه 1393-01-27 10:10
سلام
آقا بهتره مث روحانی فیلم دودکش عمامه رو بزارند جلو موتور وکلاه کاسکت بگذارند تا مجبور نشند دروغ بگند .
نقل قول
 
 
+1 #6 طالب1 میگه 1393-01-26 17:13
سلام و درود
ممنون از زحماتی که متحمل میشوید تا...
التماس دعا
لینکتون کردم
به وبم دعوتید
نقل قول
 
 
+1 #5 Zanghan میگه 1393-01-26 03:52
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "زنگان"
مطلب شما در سایت " کانون وبلاگ نویسان جوان زنجان "و"حرف تو " منتشر شد
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.لینک مطالب خود را جهت انتشار به ما بفرستید.
هدیه سایت زنگان به شما
قالَتْ فاطمه علیها السلام : مَنْ سَلَّمَ عَلَیْهِ اَوْ عَلَیَّ ثَلاثَةَ اءیّامٍ اءوْجَبَ اللّهُ لَهُ الجَنَّةَ، قُلْتُ لَها: فى حَیاتِهِ وَ حَیاتِكِ؟
قالَتْ: نعَمْ وَ بَعْدَ مَوْتِنا. 8
هر كه بر پدرم رسول خدا و بر من به مدّت سه روز سلام كند خداوند بهشت را براى او واجب مى گرداند، چه در زمان حیات و یا پس از مرگ ما باشد.
یا علی
Zanghan.ir
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی