دوشنبه, 07 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

طلبه های جوان و باتلاقی بنام پایان نامه

طلبه های حوزه علمیه موظف هستند برای دریافت مدرک تحصیلی سطح سه و سطح چهار حوزه علمیه پایان نامه علمی تدوین کنند، اگر چه این مساله در مراکز علمی امری طبیعی است اما ویژگی های خاص پایان نامه نویسی در حوزه علمیه همراه با حاشیه هایی است که کار را برای طلبه های جوان سخت و طاقت فرسا کرده است.

 

چه کسانی حق نوشتن پایان نامه دارند؟ طلبه های سطح سه با شرایطی میتوانند پایان نامه بنویسند:

 اول اینکه طلاب سطح سه باید دروس کتبی و شفاهی پایه ده را با معدل بالای چهارده به اتمام رسانده باشند.

 

دوم اینکه ملبس به لباس روحانیت باشند از این رو طلبه ای که صد سال در حوزه خوانده باشد اما لباس نپوشد نمیتواند مدرک سطح سه و چهار را دریافت کند. البته بماند که برخی از طلبه هایی که ملبس نیستند و میخواهند مدرک بگیرند از فرط ناچاری چند صباحی لباسی بتن میکند تا بتواند مدرکی را که بیشتر از ده سال برای آن زحمت کشیده اند را دریافت کنند.

 

سوم اینکه باید مرکز آمار حوزه، طلبه  را از نظر اخلاقی تایید کند البته اسمش اخلاقی است و در اصل تایید سیاسی است قصه از این قرار است که به دوستان و آشنایان طلبه زنگ میزنند و سوالاتی درباره طلبه میپرسند مثلا اینکه آیا این طلبه شئونات طلبگی را رعایت میکند یا نه، بعضی از سوالات چندان جالب نیست، اما بخش دیگر بحث های سیاسی است مثلا اینکه این طلبه به چه کسی رای داده است گرایش سیاسی وی کدام است؟ نظر وی درباره ولایت فقیه چیست؟ آیا وی در جایی که از ولایت انتقاد میکنند دفاع میکند یا نه؟ و سوالاتی از این قبیل، و خدا بداد طلبه ای برسد که در جمع چند طلبه وظیفه شناس کمی راحت حرف زده باشد که معلوم نیست بتواند از مرکز آمار تایید بگیرد یا نه.

 

اگر طلبه ای نتواند این شرایط را داشته باشد مرخص است ، البته شرط اول علمی است و کسب کردنی ، شرط دوم را هم میتوان کاری کرد، اما در شرط سوم اگر از طرف مرکز آمار حوزه تایید نشوی، میتوان گفت باید از خیر مدرک بگذری و اخلاصت را بیشتر کنی و اجر این همه زحمت چندین ساله را از خداوند طلب کنی.

 

ثبت نام پایان نامه: ثبت نام پایان نامه فقط در زمانهای خاصی صورت میگرد و از آنجا که حوزه چندان تمایلی برای اعطای مدرک ندارد، اطلاعیه ثبت نام بصورت قاچاقی اعلام میشود، مثلا در ماه رمضان که طلبه ها در قم نیستند، یا در ایامی که تعطیلات حوزه است، از این رو خیلی از طلبه ها اصلا متوجه نمیشوند ثبت نام بوده است یا نه، از این رو باید شش دانگ حواست را جمع کنی به همه دوستان و آشنایان بسپاری تا زمان ثبت نام از دست نرود چرا که در این صورت معلوم نیست زمان ثبت نام بعدی کی خواهد بود. این چنین است که برخی از طلاب بعد از سالها نیز موفق به ثبت نام نمیشوند.

 

انتخاب موضوع و استاد راهنما و مشاور: این مرحله از پایان نامه نیز برای خود ماجراهایی دارد، از آنجا که روش تحقیق در حوزه تدریس نمیشود انتخاب موضوع برای ذهن نا آشنا به پژوهش کمی سخت است .حوزه لیستی از اساتید تاییدی را به طلاب میدهد تا جهت راهنمایی و مشاوره به آنها مراجعه کنی، اما به هرکدام از اینها مراجعه کنی وقت ندارند، برخی از ایشان مشغله های فراوان دارند و اساسا وقتی برای پایان نامه طلبه ندارند، اگر بخواهی از اساتید خارج از لیست معرفی کنی باید منتظر بمانی تا معلوم شود که آیا حوزه این اساتید را قبول دارد یا نه، به هر ترتیب اگر در این مرحله بتوانی موفق شوی بعد از چند ماه موضوع و اساتید تایید میشوند و البته اگر موفق نشوی یا در یکی از این مراحل مشکلی پیش آید چند ماه  هم باید درجا بزنی.

 

انجام پایان نامه: درصورتی که موضوع و اساتید تایید شوند تازه آغاز مشکلات است طلبه ای که در طول چهارده پانزده سال روش تحقیق و پزوهش نخوانده است و هیچ کار پژوهشی انجام نداده است خود را در مقابل غول پایان نامه مشاهده میکند، چه باید کرد،ابتدا طلبه با انگیزه تمام، کتابهای روش تحقیق مطالعه میکند و مشورتهایی میگیرد ،اما کار پایان نامه برای فرد ی که کمترین آشنایی با پژوهش ندارد سخت خواهد بود از این رو ممکن است طلبه چندین ماه و حتی چند سال  در جا بزند، برخی از طلبه ها ناامید شده  و تمایلی برای ادامه کار ندارند و از گرفتن مدرک تحصیلی که سالها برای آن زحمت کشیده اند منصرف میشوند، استاد راهنما و مشاور را نیز شاید بتوانی بعد کلاس یا هنگام نماز ملاقات کنی ملاقاتهایی که چندان کمکی به طلبه نمیکند، البته حوزه علمیه از نظر مالی نیز توجه چندانی به استاد راهنما و مشاور ندارد و همین مساله شاید انگیزه انها را در کمک به پایان نامه به حداقل برساند. واین چنین است که بسیاری از طلبه ها در این مرحله برای همیشه ماندگار میشوند.

 

جلسه دفاع از پایان نامه: درصورتی که طلبه بتواند این هفت خوان رستم را سپری کند نوبت دفاع از پایان نامه است باید منتظر بمانی تا نوبت دفاع فراهم گردد ممکن است مدت زمانی طولانی برای رسیدن نوبت دفاع سپری شود و البته دفاع چندان سخت نخواهد بود و معمولا طلبه ها اگر بتوانند به این مرحله برسند میتوانند دفاع کنند، البته ممکن است در این بین از بدشانسی استاد داور کسی باشد که بخواهد اظهار فضلی کند و این طلبه بیچاره شود. در مجموع میتوان گفت نوشتن پایان نامه برای طلاب مصیبتی بزرگ شده است که شاید کمترین از طلاب میتوانند از این مانع عبور کنند.

 

نکته ها:

1-آنچه مشاهده میشود این است که طلبه هایی که سالها زحمت کشیده و بر منابع اصلی اسلامی تسلطی نسبی پیدا کرده اند توان آن را ندارند تا از داشته های خود استفاده پژوهشی کنند، واین در حالی است که اگر پژوهش در متن دوره های آموزشی طلاب گنجانده شود حوزه میتواند تولیدات فراوانی در زمینه پژوهش داشته باشد.

 

2-فرسایشی بودن این روند باعث شده است که برخی از طلاب به دانشگاه و مراکز تخصصی هجوم ببرند چرا که حداقل میدانند که پس از اتمام دوره تحصیلی حاصل زحمات خود را بدون تفتیش عقاید دریافت خواهند کرد.

نظرات   

 
+1 #33 کمیل میگه 1396-07-20 12:32
سلام. من همین هفته دفاع داشتم داور اولش به راهنما گفت تا خدمتون نبودیم و نیم ساعت گیر سه پیچ داد و گفت شما فقه رو نفهمیدید و آخرش رو به استادم کرد وگفت محزوز شدیم. دیگه نمیگه اول سال رساله رو دادیم و مرداد نوبتمون بود داور رفت مکه و حالا امروز زنگ زدن و گفتن فراد 7شب دفاع حالا من از شهرستان بزنم بیام در دفاع توضیح کاملی دادم داور از خجالتمون دراومد و من هم شاغل این همه وقت صرف کردم خوب. چند تا ایراد محتوایی گرفتی اشکال نداره بگو تصحیح کن و نمه ات فلان نه اینکه بزور راضی شد تا برم تصحیح کنم و دوباره دفاع کنم. اصلا قانون دفاع سوال و جواب نیست . یاامام زمان به داد ما برس
نقل قول
 
 
+3 #32 کمیل میگه 1396-07-19 15:58
سلام . همین هفته دفاع داشتم دارالشفا و مطلب بالا درسته . استاد داور اونقدر گیرداد و بحث کرد حالا فروردین رساله رو دادم و دفاع شد مردادماه استاد رفته حج و اومده نه عذرخواهی و چیزی چنان سوال میکرد و میگفت از فقه چیزی نمیفهمید شما. اولش به استاد راهنما گفت که در خدمتون دراین موضوع نبودیم و در پایان گفت محزوز شدیم . اخرش که چقدر نگاه ها و صحبتهای دیگران رو شنید گفت برو تصحیحش بکن و دوباره بیارش و حالا چند مو رد اشکال تایپی ویا محتوایی گرفتی نه اینکه من و استادم رو توی جمع له کردی . سال 90 فقه و جزا آزاد تبریز قبول شدم ارشد نرفتم و حالا چنان تحقیر کرد ما رو که به دلمون مونده هنوز.
نقل قول
 
 
+1 #31 بببب میگه 1393-10-21 04:55
سلام چرا اينقدر نا اميديد؟؟؟؟؟؟/؟//
كتاب مقدمه اي بر روش تحقيق در علوم انساني دكتر محمدرضا حافظ نيا چاپ انتشارات سمت است
اين كتاب كتاب خوبي است ان شاءالله مفيد باشه.


بعد هم اون عزيزي كه ميگه كاش حوزه نمي اومدم مگه هدف مدر كه؟ مدرك خيلي مهمه ولي مدرك وسيله اي است براي اينكه بتوانيم در نشر معارف اسلام ناب ازش بهره ببريم
اون عزيزي كه گفته بود ميزنن تو سر مدرك
اينجوري هم نيست تو مراكز آموزش عالي و دانشگاهها بريد و ببينيد اگر كسي بدرد بخور باشه چقدر درخواست دارن يه كم مطالعاتمون رو بيشتر كنيم
اين نسل نسلي نيست كه بشود بااحكام و روضه اقناعشون كرد....
نقل قول
 
 
-4 #30 ناشناس میگه 1393-09-12 14:51
با سلام چرا این قدر ناامیدید من پایان نامه سطح 3 را در عرض 6 ماه به انجام رساندم به حمدالله مدرکم هم زود آماده شد بر عکس دانشگاه که بعد از یکسال مدرک اصلی رامیدن من بعد از دو سه ماه مدرک گرفتم.
--------------
سلام وادب
چنین مساله ای اعجاب انگیز است بنده هر انچه دیده و شنیده ام غیر از این بوده است.
نقل قول
 
 
0 #29 یا مهدی میگه 1393-07-11 11:59
سلام.خواهش میکنم ازتون که چند تا موضوع خوب برای درس روش تحقیق به من پیشنهاد کنید که منابعش هم زیاد ودر دسترس باشه. خواهش میکنم زودتر جوابم بدید ممنون میشم
نقل قول
 
 
-3 #28 ssilver میگه 1393-06-14 22:49
سلام باخوندن این مطالب ناراحت ترازقبل شدم چون تاالان فکر میکردم سخت گیری برای پایان نامه فقط ب حوزه شهرما برمیگرده ولی الان دیدم ک نخیراین موضوع بین حوزه ها اپیدمیه!! متأسفانه. انشاء.. خداهمون هدایت کنه.
نقل قول
 
 
-1 #27 di n,sj میگه 1393-06-08 14:23
:lol:برادر یه چند تا موضوع هم می دادی بد نبودآ واسه ثبت نظرات رمز رو عددی کن چقدر باید دنبال این حروف گشت . اگه خواسی بیا به نگین افرینش27
نقل قول
 
 
-1 #26 کوثر نور میگه 1393-05-02 21:33
سلام
وبلاگ خوبی دارید چون مطالب وبلاگتونا دوست داشتم شما را لینک کردم اگه وبلاگما دوست داریو شما هم منا لیک کنید ممنون میشم لطفا خبرم کنید
در پناه حق
نقل قول
 
 
+9 #25 محمد میگه 1393-04-18 15:36
مهدی بیا...
نقل قول
 
 
-4 #24 ک. سرابی میگه 1393-04-10 08:25
سلام رضا جوووووووووووون
خوبی؟
روزهای پایان نامه نویسی هم خوبه هم دردآور
مثل بعضی چیزها!!!!
دلم تنگتونه بدعایید ما را

-------------
سلام کاظم عزیز
منم دلم تنگ شده.
راستی اون شب بعد دفاع شما بیاد ماندنی بود.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی