دوشنبه, 18 فروردين 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

منطقه زنجان و دغدغه علمای بلاد

علمای بلاد از دیر باز با سکونت در منطقه خود از عوامل اصلی دینداری مردم بوده اند در دهه های اخیر این امر کمرنگ شده است در این مطلب کوتاه با این نگرش نگاهی به علمای بلاد در زنجان شده است.

در زنجان مساجد و مدارس قدیمی وجود دارد که نشانگر وجود مستمر حوزه علمیه و تعلیم و تعلم علوم دینی در آن‌ها در زمانهای مختلف است. ویژگی اصلی مدارس قدیمی زنجان این است که همه آن‌ها به همراه یک مسجد احداث شده‌اند. در زنجان معمولا مدارس قدیمی به نام مسجد نیز خوانده می‌شدند; مثلا، مسجد چهل ستون، که مدرسه چهل ستون هم نامیده می‌شد. قدیم‌ترین مسجد و مدرسه از این نوع «مسجد میرزائی بالا» در داخل بازار واقع است که تاریخ احداث ساختمان آن به دوره‌های پیش از قاجاریه می‌رسد.


دومین مسجد و مدرسه، «مسجد سید» شهرت یافته است. در میان مساجد و مدارس قدیمی زنجان این یکی بزرگ‌ترین آنهاست. مسجد و مدرسه چهل ستون نیز یکی از مهم‌ترین و نیز قدیم‌ترین مدارس علمی زنجان محسوب می‌شود که در حدود سال ۱۲۶۰ ق توسط فقیه نامدار علامه آخوند ملا علی زنجانی قارپوزآبادی احداث شده است.


مدرسه ولی عصر عج الله تعالی فرجه واقع در جنب بازار بالا نیز یکی از مساجد و مدارس مهم زنجان است که اکنون نیازمند تعمیرات اساسی است. در آستانه انقلاب اسلامی، مدیریت و امامت آن با مرحوم حاج سید هاشم موسوی بود و در قضایای انقلاب بزرگ‌ترین مرکز انقلابی و دینی در زنجان محسوب می‌شد. هم اکنون حوزه علمیه زنجان زیر نظر مدیریت حوزه علمیه استان زنجان اداره می‌شود و برنامه‌های آن با حوزه علمیه قم هماهنگ است. مرکز حوزه علمیه زنجان، مدرسه امام صادق (ع) است. نظارت عالی بر حوزه با امام جمعه زنجان است.

 

ارتباط علمای زنجان با مردم
یکی از ویژگی‌های علمای زنجان ارتباط آن‌ها با مردم بوده است علمای حوزه هرکدام مسجدی در کنار مدرسه داشتند و نماز برپا می‌کردند و به مسائل و مشکلات دینی مردم پاسخگو بودند بصورت مختصر به چند کانون از ارتباط‌های علما با مردم اشاره می‌شود.

 

آیت الله شیخ عبدالرحیم واسعی
وی درس خود را با آخوند ملا سبزعلی کاوندی، حاج شیخ فیاض شریعت زنجانی و شیخ حسین دین محمدی فرا گرفته و به مقام اجتهاد نایل آمد و شخصاً به تدریس دروس سطح و بعد‌ها درس خارج پرداخت. وی علاوه بر تدریس به اقامه نماز جماعت در مسجد دمیرلو یا دَمِریّّه یا مسجد انقلاب اسلامی مشغول و در ماه‌های محرم و رمضان هر سال شخصاً به منبر می‌رفت. استخاره‌های ایشان زبان زد خاص و عام بود، به گونه‌ای هنگام پاسخ به درخواست استخاره مردم، انگار از دل مردم سخن می‌گفت. بنابراین اکثر مردم شهر و روستاهای اطراف اعتقاد عجیبی به استخاره ایشان داشتند. وی جزو افرادی بود که به رتق و فتق دعاوی عمومی البته بر اثر اعتماد و مراجعه طرفین دعوا می‌پرداخت و درب خانه او به روی عموم باز بود.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم موسوی
سید هاشم موسوی زنجانی فرزند سید جواد موسوی بود. سید ابوالفضل و سید رضا زنجانی عموی او بودند، سید هاشم در مسجد ولیعصر اقامه نماز می‌کرد و با مردم ارتباط گسترده‌ای داشت مسجد ولیعصر اصلیترین پایگاه انقلاب اسلامی در زنجان بود و تجمعات و سخنرانی‌های آتشین در این مکان زمینه ساز حرکت‌های انقلابی مردم زنجان بود سید هاشم موسوی اندکی بعد از انقلاب درگذشت.

 

آیت الله محمد اسماعیل صائینی
محمد اسماعیل صائنی دروس خود را نزد اساتیدی چون: مجاهدی، نزد سلطانی و شیخ عبدالجواد اصفهانی، امام خمینی، محقق داماد فراگرفت. در درس خارج آیت‌الله بروجردی نیز شرکت کرد. فلسفه و عرفان را نزد علامه طباطبایی و برادر او سید حسن الهی تلمذ کرد. در سال ۱۳۴۴ به درخواست مردم زنجان و فتوای آیت‌الله میلانی در زنجان اقامت گزید. او در طول این مدت چند دوره کامل تفسیر، فقه، اصول، یک دوره نهج البلاغه و یک دوره توحید صدوق را تدریس نمود. آیت‌الله صائنی در ۱۵ تیر ۱۳۷۷ در شهر زنجان درگذشت. ارتباط او با مردم و خصوصا نخبگان برقرار بود.

 

آیت الله زین العابدین احمدی
برخی از اساتید وی عبارتند از: کافی الملک تبریزی، حاج شیخ صادق خوئی، مرعشی نجفی، سلطانی و شیخ محمد مجاهدی، آیت الله بروجردی، حاج سید صادق روحانی، سید کاظم شریعتمداری حاضر می‌شوند. وی سال‌ها امامت جماعت امام‌زاده سید ابراهیم را بعهده داشت و منشا خدماتی برای مردم بود از ایشان آثار متعددی نیز برجای مانده است.

 

آیت الله فاتحی 
حاج شیخ یحیی مدارس، حاج شیخ میکائیل فاتحی‌نژاد، شیخ مرتضی بنی فضل تبریزی، حاج شیخ مصطفی اعتمادی تبریزی و الله پایانی حضرت امام خمینی ره و آیت الله محقق داماد، آیت الله اراکی از اساتید ایشان بودند. اجازه اجتهاد به آیت الله فاتحی توسط مرحوم آیت الله حاج محمد علی اراکی داده شده است. ایشان در کنار قضاوت، تدریس در حوزه و امامت جماعت مسجد الهادی را بعهده داشت.

 

آیت الله شیخ محمد تقی خاتمی
شیخ اسحاق صائینی و شیخ جلال اصحابی، سید احمدرضوانی زنجانی و شیخ احمد شکوری و شیخ علی زنجانی، آیت الله خوئی، شهید مدنی سید محمدروحانی، سید محسن حکیم و میرزا باقر زنجانی از اساتید شیخ تقی خاتمی بودند. این استاد حوزه در طول سالیان دراز در حوزه علمیه زنجان مشغول تدریس علوم دینی بودند و شاگردان فراوانی را تربیت کردند از سوی دیگر ایشان امام جماعت مسجد چهل ستون زنجان را بعده داشتند و منشا خدمات به مردم بودند نمازهای ظهر و عصر، مغرب و عشا را خود اقامه می‌کرد و جمعه صبح مجلس روضه برگزار می‌کرد. هر روز ساعتی قبل از نماز در مسجد حاضر می‌شد تا پاسخگوی مراجعات مردم باشد.

 

علمای در قید حیات


آیت الله شیخ ابراهیم محمدی اصل
شیخ ابراهیم محمدی اصل در روستای محسن آباد از توابع زنجان بدنیا آمد دروس مقدماتی را از اساتید زنجان: میرزا عبدالرحیم واسعی، میرزا احمد فرجیان، سید عزالدین حسینی، میرزا یحیی مدرس و شیخ نصرت حسینی فراگرفت و برای ادامه تحصیل راهی قم شد و در درس اساتیدی چون: آیت الله بروجردی، مرعشی نجفی، سید صادق روحانی، مجاهدی، سلطانی و شیخ جعفر سبحانی فرا گرفت، ایشان پس از سال‌ها تحصیل در قم به زنجان بازگشت و تدریس را در حوزه علمیه شروع کرد و در طول سه دهه تدریس شاگردان بسیاری پرورش داده است و اکنون نیز در حوزه علمیه زنجان مشغول تدریس است. بسبب ارتباط نداشتن ایشان با حوزه علمیه، این عالم زنجانی حتی در بین حوزویان و طلاب جوان کمتر شناخته شده است. شیخ ابراهیم محمدی اصل سالهاست امام جماعت مسجد غریبیه زنجان است نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا را اقامه می‌کند و پاسخگوی مراجعات مردمی است منزل ایشان نیز در نزدیکی مسجد قرار دارد و ایشان پاسخگوی مسائل مردم هستند.


آیت الله شیخ ابوالفضل سلیمی
شیخ ابوالفضل سلیمی در زنجان متولد شد دروس مقدمات حوزه را با میرزا اصغر فصاحتی، شیخ علی شریعتی، شیخ حسن معصومی، سید یعقوب موسوی و میرزا خلیل خواند سپس برای ادامه تحصیل به قم رفت. آیت الله بروجردی، امام خمینی ره، مرعشی نجفی، سید محمد داماد، میرزا علی مشکینی، میرزا حسن نوری همدانی، می‌حمد علی چرند آبی تبریزی، شیخ عبدالحسین قفقازی، شیخ اسدالله اصفهانی، شیخ عبدالحسین لنکرانی، و شیخ احمد کافی الملک از جمله اساتید ایشان در قم بودند وی پس از تحصیل در قم به زنجان بازگشت و سال‌ها مدرس دانشگاه‌های زنجان بود. وی هم اکنون در مسجد میرزایی واقع در بازار زنجان اقامه نماز می‌کند و جلسه تفسیر و نهج البلاغه برگزار می‌کند.

 

آیت الله سید حسین ناصری
سید حسین ناصری در زنجان متولد شد و برحسب علاقه وارد حوزه علمیه شد دروس مقدمات را با آیت الله شیخ اسماعیل صائینی گذراند، در دوره سطح در دروس آیت الله حسینعلی منتظری، مکارم شیرازی و سید عبدالکریم اردبیلی شرکت کرد، دروس خارج فقه و اصول را در درس امام خمینی ره، سید محمد داماد و شیخ مرتضی حائری حاضر شد، فلسفه را نیز با آیت الله منتظری و شهید مطهری خواند ایشان تقریرات اساتید خود را می‌نوشت. بر اساس گفته خود بحسب وظیفه وارد دستگاه قضا شد در سالهای اول انقلاب حاکم شرع زنجان، بیجار، تکاب و مهاباد بود و پس از آن در زنجان مشغول خدمت شد در کنار فعالیت در دستگاه قضایی در حوزه علمیه نیز تدریس فقه و اصول داشت. هم اکنون ساکن زنجان است البته بسبب مشغله‌های قضایی فعالیت‌های فرهنگی- تبلیغی کمتری داشته است.

 

اساتید حوزه علمیه
برخی از اساتید حوزه علمیه زنجان در کنار تدریس با مردم نیز مرتبط هستند شیخ حسن بیات مدیر حوزه علمیه از روحانیانی است که تلفن همراهش خاموشی ندارد و مدام مردم یا سوال شرعی دارند یا استخاره طلب می‌کنند شیخ حسن بیات علاوه بر فقه و اصول در زمینه تفسیر تحصیل کرده است و جلسات و سخنرانی‌های تفسیری دارد. خانه سید ابوطاهر علوی به روی مردم باز است و مراجعات زیادی هم دارد. شیخ اسدالله مطهری دیگر استاد حوزه است که خطیب توانمندی است و سخنرانی‌های ایشان با محتوا و مورد استقبال است. شیخ ابوالفضل مصطفوی، شیخ سلطانعلی اصحابی، شیخ احمد محمدی، شیخ بیت الله بیات و برخی دیگر از اساتید حوزه امام جماعت مسجدی هستند و ارتباط نسبی با مردم دارند. در سالیان اخیر تعدادی از طلاب جوان پس از چند سال تحصیل در قم به زنجان بازگشته‌اند اما آیا در زمینه ارتباطهای مردمی خواهند توانست جای اساتید فقید خود را بگیرند؟


بخش‌هایی از این مطلب در شماره دوم مجله تقریرات منتشر شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی