پنج شنبه, 23 مرداد 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

همه چیز درباره طلبه های سفیران هدایت

ماجرا از اینجا شروع شد که آقایون طلبه ها وقتی وارد حوزه میشدن آب و هوای حوزه علمیه قم باهاشون سازگار بود و کنگر میخوردن و در قم لنگر مینداختن، فامیلهارو توی کف این میذاشتن که میخام آیت الله بشم و درس تمومی نداره ، از اون ورم که میتونستن توی فضای واتیکان مانندِ قم، گاهی بدون لباس گردش کنن و کسی هم جرات نداره بهشون چپ نگاه کنه، حضرت آقا و برخی از حضرات آیات ناراحت بودن که طلبه ها میان قم و تلنبار میشن و هیچ جوریم نمیشه بیرونشون کرد، مُبلغ دین هم که کم داریم و وهابیت لشکر مبلغین را فرستاده که شیعه را از راه بدر کنن، بر همین اساس حوزه های علمیه سفیران هدایت تشکیل شد و البته در همه استانها نیست اما خب الان تعداشون زیاد شده، تا یادم نرفته بگم که این مدارس با مدرک دیپلم پذیرش داره، از سال 1378 شروع بکار کردن، قراره که آقایونی رو تربیت کنن که این کارها را بلد باشن: مبلغ دینی برای عموم مردم، امامت جماعت مساجد، برگزاري جلسات آموزش قرآن و احكام، اداره كلاسهاي ديني، قرآن وعربي مدارس آموزش و پرورش، مديريت مجموعه هاي ديني ، فرهنگي و تربيتي.

 

نظام آموزشی

 آموزشها بر اساس نظام واحدی است مثل نظام آموشی دانشگاه برای همین هم برخی از آقایون سنتی حوزه اصلا از این سیستم خوششون نمیاد . درسها در قالب 190 واحد درسی در ده نیمسال تحصیلی ارائه می شه که سرجمع میشه پنج سال، البته اگه طلبه بخونه، واحد ها به صورت نظری ، عملی ونظری عملی برگزار می گردد یعنی مثلا آموزشِ منبر که چند جلسه تئوری میخونن چند جلسه هم  منبر میرن و اشکالات هم رو میگن، حالگیرترین بخش سفیران برای بعضیا اینه که بعد از گذراندن پنج سال تحصیل باید پنج سال تشریف ببرن مناطق محروم برای خدمت تبلیغی تا مدرک سطح دوکه همون لیسانس باشه بهشون داده بشه، البته بماند که بعضی از برو بچه های شیطون چه کارهایی میکنن تا بتونن از زیر این چند سال خلاص بشن.

 

بچه مثبت های با انگیزه:

 

شور وحال: وجدانا بعضی از طلبه های سفیران خدای انگیزه هستن، سنگ هم پیش اینا بشینه یه تکونی میخوره، کار براشون نشد نداره، این خصوصیات برای یه طلبه مبلغ خیلی مهمه که این بچه ها دارن، یه بار سوار اتوبوسی شدم که گویا چند نفر از این بچه ها هم بودن یکی پا شد گفت یه منبر دو دقه ای دارم یه مطلب جالب در دو دقه گفت و هم مطلب یاد گرفتیم هم کلی خندیدیم، اهل خوندن هم هستن حالا مولودی باشه شعر باشه یا روضه، خدایا یکی از دوستان همشهری که اونجا میخونه گاهی میاد هیات ما، خدا نکنه بلند گو دستش بیفته، اردو رفتن یا زیات رفتن با اینا بدک نیست چون هم شور و حالی به اردو میدن هم اینکه اهل شستن ظرف و پختن غذا هستن.

 

دغدغه های فرهنگی: این بچه ها طوری تربیت شدن که از سر و روشون تبلیغ میباره، انگیزه قوی که دارن، شور و حال هم بذار روش، میگی چرا عمامه رو اینجوری بستی میگه ببین حتی چین های عمامه در مخاطب تاثیر داره، میگی چرا اینجوری مطلب را میگی؟ میگه باید زاویه دید داشته باشی، میگی فلان کار را چرا انجام دادی؟  میگه عزیزم باید مخاطب شناس باشی تا بفهمی من دارم چیکار میکنم، بابا کشتین مارو با این مخاطب شناسی، به کوچکترین رفتارهاشون توجه دارن بقول خودشون اثر تربیتی داره، همیشه خندون و با لبخند هستن میگن باید اول قلب رو فتح کرد بعد عقل، بقول خودشون جزئی نگر هستن و کوچک های بزرگ رو مدنظر دارن، از هر زمینه ای استفاده میکنن تا کار تبلیغی انجام بدن، در فضای فامیل ، همسایه، خیابون، آقا باید مراقب بود تا بقول خودشون جذب نکنن، آخه به همه بعنوان مخاطبی نگاه میکنن که میخان جذبش کنن، تازه اینم بگم که مخ خانمشونم زدن تا دستیار و کمک کار تبلیغی باشن و اطرافیان از اناث رو هدایت کنن.

 

کارهای آخوندی: این طلبه ها کارهای آخوندی را خوب بلدن، کاری که خیلی از طلبه های امروزی بلد نیستن یا رغبتی بهش ندارن، مثلا در جمع فامیل که هستن قشنگ میتونن جلسه را بگیرن دستشون، در مورد مسائل مختلف حرف بزنن و نهایتا چندتا مطلب دینی هم بگن، با توجه به آموزش های کاربردی که دیدن، هم قدرت ارتباط گیری خوبی دارن و هم اینکه مسائلی مانند احکام یا معارف اهل بیت رو که بیشتر عامه مردم دنبالش هستن، اینا مطالعه کردن و میتونن جواب بدن، میتونن در مراسماتی که فامیل دارن منبر برن، مثلا قراره یکی از فامیل بره کربلا خب این طلبه ها هم از خداشونه فرصتی پیش بیاد تا نیم ساعتی برای فامیل برن منبر، یا مثلا کسی بچه دار میشه اسم براش بذارن، یا عقد ازدواج بخونن یا خدایی ناکرده کسی فوت کرده باشه نماز میت میخونن یا مجلس ختم را اداره کنن، خلاصه اینکه این کارهای ضروری مردم رو یاد گرفتن که انجام بدن کاری که بسیاری از طلبه های امروزی بلد نیستن.

 

فداکاری و اخلاص: برو بچه های سفیران اکثرشون بچه های مخلصی هستن، مثلا حساب کنید یه بچه بزرگ شده شهر بعد بیست سال زندگی با امکانات و فضای شهر میره چند سال ساکن میشه در یه روستای دور افتاده، درسته که بخشی از دوره تحصیلی محسوب میشه اما با صدها روش میتونه دور بزنه و نره روستا اما خب خیلیاشون میرن و ساکن میشن، یادمه یکی از این دوستان رفته بود روستا یه خونه داده بودن بهش نگو نم داشته و بعد از مدتی فهمیده بودن و کل اسباب و اساسیه زندگی از بین رفت، زندگی یه شهری در روستایی که گاز و آب لوله کشی نداره واقعا مصیبتیه، البته فکر این کار برای برخی از شهریا جذابه اما فقط برای تفریح چند روزه، اما زمانی که آدم بخواد چند سال ساکن باشه سختیاشو میتونه درک کنه، البته فداکاری و اخلاص برخی از این دوستان فقط اونجا نیست اگر با این دوستان برخورد داشته باشی این نکته خیلی شاخصه.

 

ان قُلت ها( یکم انتقاد):

 

کار فقط کار ما: این دوستان در کنار شاخص های مثبتشون گاهی فکرهایی دارن که آدمو قلقلک میده، مثلا این دوستان فکر میکنن همه آخوندها و آیت الله ها کارشونو رها کنن و همین کاری که دوستان انجام میدن رو انجام بدن، درست که کارهای آقای قرائتی، پناهیان، رفیعی، برادران، شهاب مردای، نقویان، عالی و... ارزشمنده اما خب دلیل نمیشه که آیت الله جوادی هم تبدیل به آقای پناهیان بشه، درسته که آقای رفیعی برای عموم مردم خوب صحبت میکنه و جای خود را داره اما دلیل نمیشه همین انتظار را از آیت الله شبیری زنجانی داشته باشیم، برخی از این دوستان با معیارهای تبلیغی عمومی در مورد همه آخوندها قضاوت میکنن و هر کسی در فضای عمومی تبلیغ نکنه محکومش میکنن در صورتی که هر کسی جای خودش را داره و بخشی از پازل را پر میکنه، البته هر کسی که هیچ فعالیتی نکنه و راکد راکد باشه نمیشه ازش دفاع کرد.

 

عملگرایی: عملگرایی روحیه و تفکریه که فکر میکنه کار فکری و نظری بدرد نمیخوره، کلا باید فقط عمل کرد، اسلام و مسلمین در خطره ، دشمن به کشور حمله کرده، تهاجم فرهنگی جوونها را گرفته، خلاصه طوری صحنه رو ترسیم میکنن که آدم حس میکنه الانه که گلوله بهت بخوره، و این تصور قدرت فکر و برنامه ریزی را از آدم میگیره، این مساله اگر چه از منظری خوبه که از رکود جلوگیری میکنه اما در دراز مدت به کار فرهنگی ضربه وارد میکنه چرا که کارها دچار روزمرگی میشه و برنامه ریزی دراز مدتی برای کارها بوجود نمیاد، ضمن اینکه عمق کار را از بین میبره، برخی از این دوستان حوصله کار فکری ندارن و فرصت کافی برای کارشناسی کار، انجام نمیدن که ممکنه تبعات منفی داشته باشه، همین مساله باعث میشه تا برخی از این دوستان در زمینه های سیاسی هم وارد شده و بعضا اعتبار تبلیغی خود را از دست بدن.

 

جذب شدن در ادارات و نهادها: یکی از هدفهای سفیران این بوده که طلبه ها را بفرسته به مناطق محروم و جاهایی که طلبه پیدا نمیشه تا نیازهای دینی مردم مناطق را پوشش بدن اما خب اونچیزی که دیده میشه بخشی از این طلبه ها جذب ادارات و نهادهایی شدن و بعد مدتی تبدیل به کارمند میشن، یا بعضی از طلبه ها با اکروبات بازی تونستن یه جوری این پنج سال خدمت را از سرشون باز کنن و این مساله با هدف اصلی سفیران نمیخونه و باید براش فکر بکنن. البته اگرم بیخیال مناطق محروم بشیم خب قرار بوده این دوستان کار تبلیغی و فرهنگی انجام بدن و در بین مردم باشن اما خب بنظر میرسه که بعضا بسمت کارمند شدن پیش رفتن.

 

ادامه تحصیل: سیستم سفیران هدایت بگونه ای است که ادامه تحصیل را برای طلبه هایش سخت میکنه، درسته که تسهیلاتی برای ادامه تحصیل آنها بصورت غیر حضور ی در نظر گرفته شده اما در عمل این اتفاق حاصل نمیشه ، طلبه ای که بیست و چهار سال دارد باید پنج سال را به منطقه دور افتاده ای برود و در این پنج سال با توجه به نگاه های عملگرایانه آنها و مشغول شدن به کارهای تبلیغی مختلف ، رغبتی به ادامه تحصیل نیست و هم اینکه مدرکی ندارند تا در مراکز دیگر ادامه تحصیل دهد از این رو خطر آن است که بهمین پنج سال اکتفا کرده و برای همیشه ادامه تحصیل رسمی را رها کند که نمیتونه جالب باشه.

نظرات   

 
-2 #43 فاطمه میگه 1394-07-16 09:25
سلام میشه لطفاخیلی زودجوابم همینجابدین من دوست دارم توسفیران هدایت درس بخونم ولی متولدسال 64 هستم وتوشهرخودمون شرایط سنی داره ونمی تونم شرکت بکنم حتی حاضرم غیرحضوری سفیران هدایت شرکت کنم (درسهای غیرحضوری جامعه الزهرارو نمی گم)فقط سفیران هدایت. حتی اگه شده می تونم بیام قم وحضوری بخونم.آیاامکان داره؟
--------
سلام
سفیران هدایت ویژه برادران است.
البته به درسهای حوزه های خواهران شباهت های زیادی داره.
نقل قول
 
 
+6 #42 محمد باقری میگه 1394-04-16 20:42
الان توهین کردی به سفیران هدایت یا تعریف
نقل قول
 
 
+6 #41 حمید میگه 1394-04-07 21:54
سلام بنده آزمون ورودی بلند مدت دادم و قبول شدم میشه الان برم حوزه سفیران هدایت
-----------
سلام نمیدونم شاید شدنی باشه باید از طریق مدیریت دنبال کنید.
نقل قول
 
 
+7 #40 سارا میگه 1394-02-17 12:59
حاج آقای محترم لطفا نظر منو در سایتتون بزارید که درباره عاشق طلبه دادم لطفا آزادی بیان را رعایت کنید .
نقل قول
 
 
+8 #39 سارا میگه 1394-02-17 12:55
نقل کردن عاشق طلبه:
سلام بر شما ، یه سوالی دارم، چرا طلبه ها انقد زود ازدواج میکنن؟و چرا یکیشون قسمت ما نمیشه؟؟؟؟بنده خودم خدا شاهده خیلی دلم میخواد با یک طلبه ی پاک ازدواج کنم(حتی اگه شرایط مالیش کم باشه)! و عاشق لباسشونم چون لباس پیامبر ص رو به تن میکنن!اما اینجایی که ما هستیم دریغ از یک طلبه ی خوب!اصلا طلبه وجود نداره تو شهر کوچیک ما!!!!
------------
سلام وادب
درسته میفرمائید شما
اما خب چه کاری از دست امثال من برمیاد
امیدوارم به خواستتون برسید

واقعا دختر خانم برات افسوس میخورم چرا مغزت انقدر قرون وسطی ایی کار میکنه کی گفته که طلبه اکثرشون خوبن آدمای معمولی هم هستن که آخوندا به گرد پاشون نمیرسن تو را بخدا دیدگاهتو عوض کن. :eek: :sad:
نقل قول
 
 
-1 #38 میلاد میگه 1394-01-19 18:05
سلام بعد از دوره ۵ساله تحصیل میشه ۵سال بعد رو به عنوان نماینده ولی فقیه ب سپاه رفت و جزه ۵سال تبلیغ محسوب میشود؟
-----------
سلام
نمایندگان ولی فقیه در سپاه استخدامی هستند
اما در کل محل تبلیغ بیشتر توافقی است
نقل قول
 
 
+8 #37 عاشق طلبه میگه 1394-01-19 15:41
سلام بر شما ، یه سوالی دارم، چرا طلبه ها انقد زود ازدواج میکنن؟و چرا یکیشون قسمت ما نمیشه؟؟؟؟بنده خودم خدا شاهده خیلی دلم میخواد با یک طلبه ی پاک ازدواج کنم(حتی اگه شرایط مالیش کم باشه)! و عاشق لباسشونم چون لباس پیامبر ص رو به تن میکنن!اما اینجایی که ما هستیم دریغ از یک طلبه ی خوب!اصلا طلبه وجود نداره تو شهر کوچیک ما!!!!
------------
سلام وادب
درسته میفرمائید شما
اما خب چه کاری از دست امثال من برمیاد
امیدوارم به خواستتون برسید
نقل قول
 
 
0 #36 محمد رضا میگه 1393-10-10 00:11
سلام حاج اقا ممنون از سایت خوبتون،یه سوال داشتم،در سفیران هدایت اگه بعد از پنج سال اول و ملبس شدن کسی مدرکشو نخواد و پنج سال دوم را برای تبلیغ نرود او را خلع لباس میکنند؟
--------------
سلام وادب
خلع لباس نمی کنند اما ممکن است مشکلاتی پیش اید مثلا شهریه یا بیمه فرد را قطع کنند
اما شما میتوانید کارهای مورد علاقه را انجام دهید هم اکنون بسیاری از طلبه های سفیران با توجه به علاقه خود مشغولیت های تبلیغی را انتخاب کرده اند و مشکلی هم ندارند بهتر است با توجه به قوانین پیش رفت تا مشکلی پیش نیاید
نقل قول
 
 
-2 #35 امین میگه 1393-10-08 21:57
با عرض سلام وخدا قوت

سوالی داشتم.ایا میشه در کنار تحصیل در حوزه صفیران.کار دیگری هم داشت.مثل مغازه فرهنگی مذهبی
یا حتما باید تمام وقت تو حوزه باشیم
۲.اینکه شما گفتید مدرک بعد ۱۰سال داده میشه.منظور شما حوزه کوتاه مدت بوده یا بلند. مدت.به طور مثل چقدر باید در حوزه درس خواند تا استاد دانشگاه شد.مثلا برای تدریس اندیشه اسلامی.اخلاق اسلامی. اموزش قران.
ای خدا تو بزرگی من بنده تو//کمی از بزرگیت عطا بفرما به بنده تو
از خداوند میخوام کمکم کند.که بیایم حوزه.برایم دوستان طلبه و دوستار حوزه دعا کنید. با تشکر سوالات ام راباسخ دهید.وسلام
-----------
سلام
پنج سال دروس سفیران نسبتا سنگین است و صبح و بعد از ظهر کلاس و درس دارند و نمیتوان کار دیگری انجام داد اما بعد از پنح سال کار اصلی همان تبلیغ است و کارهای فرهنگی.
در مدارس سفیران فرد باید پنج سال درس بخواند و پنج سال هم تبلیغ برود و بعد از ان مدرک سطح دو معادل کارشناسی به او می دهند.
برای تدریس در دانشگاه حداقل مدرک سطح سه حوزه است.
نقل قول
 
 
-1 #34 محمد رضا میگه 1393-09-16 22:38
با عرض سلام وخسته نباشید یه سوالی داشتم،کسی که سفیران ثبت نام کنه از همون ترم اول ملبس میشن؟ بعد از پایان اون پنج سال اول و ملبس شدن ادامه ی پنج سال دوم و رفتن به مناطق محروم برای تبلیغ اجباری هست یا میتونه بعد از پنج ساله اول انصراف بده،اگه پنج ساله دوم برای تبلیغ نره خلع لباسش میکنن؟
----------------
سلام نخیر بعد از چند سال درس میتونن ملبس بشن.
اگر کسی به تبلیغ نرود مدرک نمی دهند البته باید بگویم که طلاب به مناطق مرحوم نمیروند و معمولا در شهر خودشان جایی را پیدا میکنند و مشغول می شوند
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی