دوشنبه, 07 مهر 1399

زیر پوست حوزه

پذیرش حوزه علمیه بدون آزمون ورودی

شنیده شده است علاقمندانی که نتوانسته اند در آزمون کتبی ورودی حوزه علمیه شرکت کنند می توانند با مراجعه به مدرسه مورد نظر و با موافقت مدیر مدرسه پذیرش شوند البته بشرط معدل نسبتا خوب و قبولی در آزمون شفاهی.


افزودن نظر » ادامه مطلب...

اخبــار حــوزه

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.   *وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند   *توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و...

معرفی کتاب

جریان‌های فکری در حوزه معاصر قم

«جریان یا جریان‌های فکری در حوزه معاصر کدام‌اند؟ ویژگی‌های آنها کدامند؟ چه کسانی آنها را نمایندگی می‌کنند؟ مبانی فکری این جریانها چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند؟ جریانهای فکری در حوزه معاصر در چه سطوحی فعالیت می‌کنند...


ادامه مطلب...

ضرب المثل های طلبه ها

هر صنفی برای خود ادبیات خاص خود را دارد که ممکن است متفاوت از ادبیات عمومی جامعه باشد، اما اگر این ادبیات دارای قوت باشد میتواند در عموم جامعه نیز جایی برای خود پیدا کند، طلبه ها نیز در گفتگوهایشان از ادبیات خاص خود استفاده میکنند که برخی از این کلمات به جامعه نیز سرایت کرده است چند نمونه از ضرب المثل های طلبگی در زیر آورده شده است.

 

توجیه کار شیطان است: توضیح ساختگی را توجیه گویند یعنی اینکه کسی بخواهد دلایل قلابی برای کارهایش درست کند و بجای دلایل واقعی استفاده کند، طلبه ها استاد توجیه هستند و برای همه کارهایشان توجیهی دارند، از این رو اساتید برای آنکه طلبه ها را از توجیه دور کنند میگویند توجیه کار شیطان است، طلبه ها از برخی از علما میپرسند که صدای شما را تقلید میکنیم اجازه میدهی؟ علما جواب میدهند نه چرا که طلبه اول انسان را کافر میکند بعد پشت سر او غیبت میکنند برخی ها هم میگویند : لولا توجیه لهلک الطلبه.

 

ملا شدن چه مشکل ادم شدن محال است: اکثر مباحث طلبگی در راستای علم و اخلاق است و همه طلبه ها در طول عمر تحصیلی خود این دو مفهوم را در ذهن خود دارند و دنبال میکنند، از این رو اکثر اساتید اخلاق در درسهای خود هدف طلبه ها را آدم شدن میدانند از این رو میگویند ملا شدن چه آسان ادم شدن چه مشکل، البته منسوب است که امام خمینی ره گفته است که ملا شدن چه مشکل ادم شدن محال است، یادم هست یکی از اساتید بسیار بزرگوار و با اخلاق در یکی از کلاسها گفت از خدا میخواهیم که ما را آدم کند یکی از طلبه های شوخ که بسیار با استاد صمیمی بود و متلک میگفت خطلاب به استاد گفت حاج اقا شما به این سن ادم نشدین بعیده بعد این ادم بشید خلاصه استاد کلی خندید.

 

طلبه که سلب توفیق بشه ایام درسی هوای زیارت بسرش میزنه : اساتید حوزه برای درس طلبه ها اهمیت بسیاری میدهند و حساسند از این رو معتقدند که در ایام درسی باید حسابی درس بخوانی و درس را تعطیل نکنی، برخی از اساتید تاکید میکنند که درس خواندن واجب و برخی از عبادات مستحب است از اینرو جای واجب و مستحب نباید عوض شود، از این رو میگویند طلبه که سلب توفیق شود در ایام درسی هوای زیارت بسرش میزند.

 

طلبه در اول طلبگی فکر میکنه خداست: طلبه ها اول طلبگی غرور خاصی داره و فکر میکنه بیشتر از عالم و آدم بیشتر میدونه بعد چند سال که میخونه میبنه نه بابا خیلی چیزا هست که نمیدونه بعد چندین سال تحصیل متوجه میشه از علوم واقعا قطره ای بلده برای همین میگن که طلبه اول طلبگی فکر میکنه خداست بعد از مدتی فکر میکنه پیغمبره و بعد از مدتی فکر میکنه در حد امامه اما بعد از چند سال تحصیل میفهمه که چیزی از علم نمیدونه و اون غرور کاذب و جهل مرکب بیرون میاد.

 

الا یا ایها الطلاب ناشی    علیکم باالمتون لا بالحواشی: طلبه ها تا دلتون بخواد اهل حاشیه هستند بعضیاشون میفتن توی فاز عرفان بازی و استاد اخلاق، بعضیاشون میفتن توی فاز بحثهای داغ سیاسی، بعضیا میرن داخل حاشیه های دیگر، ویژگی مشترک همه این حاشیه ها این است که طلبه را از درس و بحث دور میکند برای همین اساتید با دیدن طلبه هایی که حاشیه دارند این مثل را میخوانند که الا یا ایها الطلاب ناشی .....علیکم بالمتون لا باالحواشی.

 

در مثال مناقشه نیست: مثال زدن در آموزش یه اصله و میتونه کمک کنه برای اینکه مقصد به مخاطب منتقل بشه، از اینرو در کلاسهای طلبگی خصوصا در سالهای اول مثالهای متعددی را ارائه میکنند، اما جالب است که برخی از طلبه ها بجای آنکه حواسشان به مفهوم مثال باشد به خود مثال گیر میدهند و درباره خود مثال بحث و گفتگو میکنند از اینرو اساتید میگویند در مثال مناقشه نیست.

 

محلی از اعراب ندارد: در زبان عربی برخی از کلمه ها مبنی هستند و اعراب ظاهری نمیگیرند و محلا اعراب میگیرند این اصطلاح در زمان تعجب گفته میشود یعنی کاری که کرده ای در محل خودش نبوده است ، در این زمان گفته میشود که این کار محلی از اعراب ندارد و نوعی اعتراض است.

 

ملا لغتی نشو: برخی از طلبه ها بجای پرداختن به محتوا و متن درسها و گفتگو ها به یه کلمه یا جایی از بحث گیر میدهند و از اصل بحث جا میمانند از این رو اساتید به طلبه ها میگویند که ملا لغتی نشوید.

 

اشکال طلبگی: طلبه ها در کلاسهای اساتید برای فهم منظور استاد سوالهایی را میپرسند تا درس را دقیق متوجه شوند به این کار در اصطلاح طلبگی اشکال کردن میگویند منتها برخی از اشکالها اشکال های عجیب و غریبی است که بذهن جن هم نمی آید از این رو به برخی از اشکالها اشکال طلبگی میگویند، البته این کلمه بار معنایی منفی ندارد و در برخی از بحثهای جدی هم میگویند اشکالات ما اشکال طلبگی است.

 

این دیگه چه صیغه ایه؟ طلبه ها در جند سال اول طلبگی درسها صرف و نحو میخوانند و بطور مرتب صیغه های افعال را کار میکنند فعل های ماضی، مضارع، امر و... هر کدام از این افعال صیغه های متعددی دارند و تمرین زیادی را میطلبد تا تسلط حاصل شود، پرسیدن این صیغه ها توسط اساتید هم امر متداولی است که میپرسند این دیگه چه صیغه ای است؟ اما این ضرب المثل طلبگی در جایی استفاده میشود که از دیدن چیزی متعجب شوند یا برایشان عجیب باشد که در این زمان طلبه ها میگوسند این دیگه چه صیغه ایه؟ البته بعضی از طلبه های شیطون هم در جواب میگن صیغه موقته.

نظرات   

 
-2 #60 هادی میگه 1395-07-19 06:28
با تشکر از شما خدا قوت
نقل قول
 
 
-3 #59 پارسا عبدی میگه 1394-07-05 10:57
نقل کردن طلبه:
سلام
مطلبتون خيلي جاي تكميل داره
مثل:لولاالتوجيه لهلك الطلاب يا لولا الطلاب لهلك التوجيه يا سالبه به انتفاع موضوع يا ...........

-----------
سلام ممنونم همینطوره من چندتا رو بلد بودم باید دوستان دیگه تکمیل کنن.

-----------
...
دوست عزیز
گمان میکنم حضرتعالی متن مطالب را به خوبی مطالعه نمیفرمایید؛
همچنین عطش و شهوتتان برای اظهارفضل وعلم پراکنی(!) نشان میدهد که بسا بسیار ناپخته و در ابتدای راه میباشید وهنوز ادعای الوهیتتان خشک نگردیده عزیز جان!
منصفانه عرض میکنم.
این مطلب در جایگاه خودش از تکامل نسبی برخورد دار بود و در این مقال مجاز به نکات قابل توجه و جالبی پرداخته شد.
به ابن موضوع توجه فرمایید که بنا بر توضیح "خود نگارنده" در ابتدای مطلب، قصد نویسنده ارائه مصطلحات و ضرب المثل هایی بود که میان طلاب و عوام مشترک بوده و در سطح جامعه رایج گردیده، نه صرفا نشر ضرب المثل هایی و ادبیت مخصوص طلاب و حوزوی ها...
یا جق.
نقل قول
 
 
-1 #58 بنده خدا میگه 1393-10-22 23:40
سلام انشالله موفق باشین
نقل قول
 
 
-3 #57 بنده خدا میگه 1393-10-22 23:37
نقل کردن عشق حاجی:
سلام یه چیز بگم بد یا خوب تفسیر کردنش با شماست من عشق حاجیم نه از نوع هوس از نوع عششششششششششق حبم ذاتیه بذارید یه نامه واسش بنویسم:سلام حاجی پ تو کجایی اینقده دیر میکنی که اخرش ... بماند هر بار بچه ها میپرسن حاجیت هنوز نیومد میگمشون نههههههههههه احتمالا حوزست هنوز درسش تموم نشده. کجایی تو؟ اصلا منتظر موندن تا تو بیای باد هواست ان شاءالله خودم مهر اینده میام قم یاحضوری یا اگه ازت ناامید شدم غیر حضوری همزمان با ارشد تفسیر حوزه روادامه میدم :sad: حوزه اومدنم فقط بخاطر تو نیست هاالتماس دعای شدیییییییییددر پناه حق
-------

سلام وادب
باور کنید متوجه نشدم چی به چیه.

انشالله قسمت میشه براتون
نقل قول
 
 
-1 #56 یک طلبه میگه 1393-07-11 17:50
بانمک بود امیدوارم موفق باشید
نقل قول
 
 
+2 #55 عمار میگه 1393-04-15 18:31
عالی بود خوش به توفیقتان که طلبگی کردید.
نقل قول
 
 
0 #54 عمار میگه 1393-04-15 18:30
عالی بود.
خوش به توفیقتان که طلبگی کردید.
نقل قول
 
 
+1 #53 رضا میگه 1393-03-27 14:42
وبلاگ خوبیه. اما مهمترین مشکل اون اینه که بعدا ممکنه لا بلای این مطالب مساله ای مطرح بشه که برای همه طلبه ها گرون تموم بشه و مورد سو استفادهقرار بگیره و از اون سوء استفاده تبلیغی بشه.
نقل قول
 
 
+3 #52 مهدی میگه 1393-02-12 20:04
سلام
این نظر من زیر این پست خیلی قدیمیه
اصلا یادم رفته بود نظر گذاشتم

نه آقا این چه حرفیه ، شما امر کنید من خدمت برسم...
شما ساکن قمی و من مشهد... حالا اگه اومدید زیارت یه تُکه پا بیام شما رو زیارت کنم باعث افتخاره...
اگه قسمت شد اومدید زیارت امام رضا(ع) این شماره منه:09367330731 مهدی شوقی

اِه چرا اینجا گزینه کامنت خصوصی نداره؟؟؟
نقل قول
 
 
+1 #51 حمید. طلبه میگه 1393-01-26 06:17
ملا نقطی درسته.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی